Kredi Kartı ve Banka Kartı Arasındaki Farklar

Kredi Kartı Nedir?

Bankacılık hizmetleri arasında yer alan kredi kartları adından da anlaşılacağı üzere kredi sisteminde yer alan ve içerisinde para olmasa dahi alışveriş yapılmasını sağlayan manyetik kartlardır. Bu kartların bir çoğunda artık günümüzde her geçen gün yaygınlaşmayı sürdüren chip teknolojisi bulunmaktadır. Bu sayede alışverişten yapılan harcamalar tutarında puan kazanılır ve daha sonra bu puanlar üzerinden bedava alışveriş yapılmaktadır.

Bankamatik Kartı Nedir?

Bankamatik kartları bankalarda açılan vadeli ya da vadesiz hesaplar için verilen manyetik karttır. Son yıllarda bankalar bankamatik kartlarına daha fazla önem vermeye başlamış ve bankamatik üzerinden havale yapma, EFT yapma, fon alıp satma gibi farklı pek çok işlemin yapılmasına olanak sağlamıştır.

Bankamatik ve Kredi Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bankamatik kartı ile kredi kartı arasında yer alan ne belirgin fark bankamatik kartı ile alışveriş yapabilmek için mutlaka kartın bağlı bulunduğu hesapta alışverişi karşılayacak oranda para bulunmasıdır. Oysaki, kredi kartında yapılan alışverişler için böyle bir zorunluluk bulunmamakta olup yapılan her alışveriş kalemi hesap ekstresi adı verilen borç ekranına aktarılmaktadır.   Kredi kartı ekstresi için belirtilen hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi mutlaka takip edilmeli, borcun üzerine faiz işletilmemesi adına her zaman bu tarihe dikkat edilmelidir. Kredi kartı ile bankada bulunan hesabınız birbirine bağlı ise aynı zamanda kredi kartı ile bankamatikler üzerinden incelemelerde bulunma imkânınız da vardır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartına Taksitle Altın Alınabilir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ