Kredi Kartı Tek Çekim Faiz Oranları

Kredi kartları, günlük hayatta en çok kullanılan bankacılık ürünlerini oluşturmaktadır. Market alışverişlerinde, mağazalarda, kılık kıyafet alış verişlerinde, futbol maçı biletlerinde, gıda tüketiminde, restoranlarda, barlarda, eğlence sektöründe ve akla gelebilen tüm sektörlerin iş kollarında kredi kartları kolaylıkla kullanılabilmektedir. Kredi kartları yapıları gereği çok pratik birer ödeme araçları oldukları için para yerine geçmektedirler. Her ayın belirli günleri ise kişiler o ayın ekstresini öderler. Ekstre gecikmelerinde ya da kartın belli bir miktar kalan borcun ödenememesi durumlarında ise kredi kartı faiz uygulamaya başlar. Bu da ekonomik döngünün gerektirdikleri arasında yerini almaktadır.

Kredi kartlarının bu denli önemli olması, bankaları da bir takım kampanyalara itmektedir. Müşterilerin elde tutulması ve diğer vatandaşların da bankanın ürünlerine çekilmesi oldukça önemlidir. Kredi kartları bankaların gelir kapılarından birini oluşturmaktadır. Bu nedenle de bankalar daha çok müşteriye ulaşmak istemektedirler. Ancak vatandaşlar, tam da bu noktada uyanık olmak zorundadırlar. Çünkü yapılan alış verişlerdeki taksitlendirme seçenekleri ve ödeme planları düşünüldüğünde, ortaya çıkan bazı durumlar dikkatten kaçmamalıdır.

Tek Çekim Nedir?

Kredi kartından tek çekim kavramı, taksitli alış veriş istenmemesi ve tek seferde o bedelin ekstreye yansıtılması anlamını taşımaktadır. Yani tek çekim ile söz gelimi 500 TL’lik bir ürün tek seferde 500 lira olarak karttan ödenecek gibi işlem yapılması durumu oluşturulur. Kişi bu miktarı ay sonunda öderken, kredi kartında herhangi bir taksit emaresi bulunmaz ve 500 TL olduğu gibi ekstreye yansıyarak ödemesi yapılır.

Tek Çekim Faiz Oranları

Kredi kartından yapılan alış verişlerde tek çekim yapılmasında, normal olarak herhangi bir faiz durumu söz konusu olmamaktadır. Faiz işlemeye başlaması için kartın ekstresinin gereken zamanda ve gerektiği kadar ödenmemesi durumunun yaşanması gerekmektedir. Yani, hesap kesim tarihinde ekstrenizde gördüğünüz tek çekim ya da taksitli alış verişlerinizi hesap ödeme gününde ödemek zorundasınızdır. Eğer bu tarihten itibaren ödeme yapmazsanız, bankaların politikalarına KKDF ve BSMF hariç tutularak %2,02’den %2,84’lere kadar belirlenen faizlerin işlenmesi durumu söz konusu olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan En Fazla Ne Kadar Kredi Alabilirim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ