Kredi Kartı Ödemesinde Gecikme Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Nedir?

Kredi kartı borcunun ödemesi için belirlenen son gün olan kredi kartı son ödeme tarihi yeni çıkarılan kanunlar kapsamında artık bankalar tarafından çok daha sıkı bir şekilde takip edilmektedir. Eskiden daha esnek uygulamalarda bulunan bankalar artık sadece 90 günlük bekleme süresi uygulamakta ve bu süre sonunda ödenmeyen borçlar avukata aktarılmaktadır. Bu işlem sonucunda yasal takibe düşmüş olan müşteriler ne yazık ki bankaların kara liste adını verdikleri listeye girmektedir.

Kara Liste Nedir?

Kara liste bankaların borçlarını ödemeyen kişiler için gerçekleştirmiş oldukları özel bir programdır. Bu programda yasal takibe giren kişiler kayıt altına alınmakta ve 5 yıllık süre içerisinde bir daha bu kişilere asla kredi kartı ve kredi gibi bankalar tarafından sunulan hizmetlerden yararlanma hakkı verilmemektedir. Kara listenin ana amacı tamamen insanları borçlarını zamanında ödemeye kendilerini zorunlu hissetmelerini sağlayabilmektir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi kartı borcunun bankalar arasında farklılıklar göstermekle beraber yüzde 25 tutarında olan kısmına tekabül eden tutar kredi kartı asgari ödeme tutarı olarak kabul edilmektedir. Asgari ödeme tutarını ödediğiniz zaman borcunuzun tamamını kapatmamanıza rağmen yine de kredi kartınız kullanıma açık kalır ve kalan tutar üzerinden faiz hesaplaması yapılarak borcunuza ilave edilir. Yeni alınan kredi kartlarında asgari ödeme tutarı yüzde 40 olarak hesaplanmaktadır.

Kredi Kartı Borcumu Yatırmazsam Ne Olur?

Kredi kartı borcunu yatırmadığınız anda kredi kartınız hemen kullanıma kapatılır ve yasal prosedür işlemlerine başlanır. Banka ilk olarak size kredi kartı borcunuzu yatırmadığınızı hatırlatmak adına bilgilendirme ve uyarı mesajı yollar. Takip eden 3 dönem içerisinde de kredi kartı borcunuzu kapatmaz ya da borç ile ilgili olarak bankayla uzlaşma yoluna gitmezseniz borcunuz yasal takip altına girer ve banka avukatı tarafından hukuki işlemlere başlanır ki bu da adınızın kara listeye girmesi anlamına gelir. Bu nedenle bankalar ile olan ilişkilerinizde gelecekte sorun yaşamamak adına kredi kartı borcunuzu yatıramadığınız anda bankanız ile iletişime geçmeniz çok önemlidir. Bankanız borcu tahsil edebilme adına size farklı seçenekler sunacaktır.

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcunu kapatmak için en çok kullanılan yöntemlerden biri de kredi kartı taksitlendirme işlemidir. Banka bu işlemde taksitlendirilecek tutar üzerinden faiz hesaplamakta ve bir kereye mahsus olmak üzere taksitlendirme bedeli tahsil etmektedir. Faiz, taksitlendirme bedeli ve ana kredi kartı borcu toplanarak elde edilen tutar belirlenen vadeye bölünür. Belirlenen tutar her ay ilgili kredi kartı üzerinden ekstreye yansıtılarak banka tarafından tahsil edilir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartına Taksitle Altın Alınabilir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ