Kredi Kartı Kullanırken Hangi Durumlarda Faiz Ödenir?

Kredi kartı aslında doğru kullanıldığı takdirde çok verimli bir ödeme yöntemidir. Bu ödeme yöntemi ile hem satın aldığınız ürün ya da hizmetlerin ödemesini öteleme hem de bu harcamalar üzerinden para puanlar kazanarak biriktirdiğiniz paralar üzerinden bedava alışveriş yapma hakkınız bulunmaktadır. Yine kredi kartı olan kişiler senet ya da kefil gibi prosedürlerle uğraşmadan daha kolay bir şekilde taksitli alışveriş yapabilmekte, üzerlerinde yüksek miktarda nakit taşıma zorunluluğunu aşmaktadır. Ancak kredi kartının yanlış kullanımı gibi durumlarda yüksek faiz ödemeleri kaçınılmaz bir hal almaktadır. Bu nedenle kredi kartını kullanırken dikkatli davranılması ve planlı harcamalarda bulunulması çok önemlidir. Peki, kredi kartı kullanılırken hangi durumlarda faiz ödenir?

  • Kredi kartı ekstresinde yer alan toplam borç tutarının tamamının yatırılmaması yani kredi kartı asgari ödeme tutarının ödenmesi durumunda faiz ödenmektedir.
  • Kredi kartında yer alan peşin harcamanın daha sonra müşteri hizmetlerini arayarak taksitlendirilmesi durumunda faiz ödenmektedir.
  • Kredi kartından nakit avans çekilmesi durumunda faiz ödenmektedir.
  • Kredi kartı borcu ödenmezse faiz ödenmektedir.

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Kapatabilirim?

Kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarının yatırılması durumunda kredi kartı borcu üzerine binen faiz yükü nedeni ile katlanmaktadır. Bu süre boyunca kredi kartı sahibi borcun tamamını ödemeden alışveriş yapmayı sürdürürse bir süre sonra borç içinden çıkılmaz bir hal almakta ve “kredi kartı borcumu ödeyemiyorum, ne yapmalıyım?” sorularını soran kişilerin sayıları artmaktadır. Kredi kartı borcunu kapatmak için kullanabileceğiniz ilk yöntem kredi kartı borcu yapılandırma talebinde bulunmak ve borcunuzu taksitlendirerek ödemeye çalışmaktır. Yine ihtiyaç kredisi kullanarak kredi kartı borcunuzu sıfırlama imkânınız bulunmaktadır. Ancak bu durumda her ay düzenli bir ödeme kalemi daha oluşması nedeni ile mutlaka kredi kartı harcamalarına dikkat edilmeli ve kredi kartı ekstresinin borç bölümünde yer alan tutar sıfırlanmadan asla yeni bir harcamada bulunmamaya dikkat edilmelidir. Özellikle de taksitli alışverişlerde kredi kartı sahiplerinin bu alışverişlere dikkat etmeleri ve taksitlerin biri bitmeden yeni bir taksitli alışverişte bulunmamaya özen göstermeleri çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartına Taksitle Altın Alınabilir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ