Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Neden İptal Edilir?

Kredi kartının iptali 2 türlü söz konusu olmaktadır. Bunlardan ilki tüketicinin kredi kartını kendi talebi ile kullanıma kapatmasıdır ki en sık rastlanılan iptal türü budur. Genelde;

  • Talep etmediği halde bankanın izinsiz şekilde kredi kartı çıkarması (genelde kredi kullanan müşterilere kredi evrakları ile beraber habersiz şekilde kredi kartı başvuru formu da imzalatılarak bu işlem gerçekleştirilmektedir),
  • Kredi kartı yıllık işlem ücreti nedeni ile tüketicinin kredi kartını kullanmayı artık istememesi,
  • Bir başka bankadan kredi kartı alınması gibi nedenlere bağlı olarak kredi kartı iptali tüketici tarafından talep edilebilmektedir.

İkincisi ise banka tarafından tüketicinin kredi kartının iptal edilmesidir. Bu işlem ise;

  • Kredi kartı ödemelerinin düzensiz bir şekilde yapılması,
  • Kredi kartı müşterisinin başka nedenlerden dolayı olsa dahi (kredi taksitlerini ödememesi ya da bir başka bankanın kredi kartı borcunu ödememesi gibi) kara listeye girmesi gibi nedenlere bağlı olarak gerçekleştirilmektedir.

Kredi Kartımı Nasıl Kapatırım?

Kredi kartınızı kapatmak için kullanabileceğiniz üç yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki bankanızın müşteri hizmetleri numarasını arayarak kredi kartı iptal talebinizi sözlü olarak bildirmektir. Ancak bu işlem esnasında sürekli olarak kredi kartınızı neden iptal ettirmek istiyorsunuz sorusunu yanıtlamak zorunda kalır ve kartı kapatmamak için cansiperane bir şekilde mücadele eden müşteri temsilcisi engelini aşmanız gerekir. İkinci yöntem kredi kartı iptal dilekçesi yazarak bankanın kredi kartı ekstrenizin arkasında belirtmiş olduğu ilgili faks numarasına ya da mail adresine gönderimde bulunmaktır. Üçüncü ve en kolay yöntem ise bankanızın herhangi bir şubesini kimlik belgeniz ile ziyaret ederek kredi kartı iptali için gerekli işlemlerin yapılmasını sağlamanızdır.

Kredi Kartı İptal Başvurusu

Kredi kartı iptal başvurusu için müşteri hizmetlerini aramanız halinde sizden istenen kredi kartı numarası, şifresi, kimlik numarası, doğum tarihi ve yeri gibi kişisel bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde vermeniz yeterli olacaktır. Banka şubesine giderek kapatma talebiniz için ise kredi kartınız ve kimliğiniz ile herhangi bir şubeyi ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartına Taksitle Altın Alınabilir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ