Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihinde Alışveriş

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Bankalar tarafından müşterilerinin kullanımına açılan kredi kartları para yerine alışverişlerde kullanılan özel kartlardır. Bu kartların tümünün hesap kesim tarihi bulunmaktadır. Hesap kesim tarihi kredi kartınız için belirlenen bir aylık harcama süresinin sona erdiği tarihtir. Bu tarih itibari ile borcunuz hesaplanmakta ve tarafınıza bildirilerek bu borcu ödemeniz talep edilmektedir.  Yani hesap kesim tarihi bir aylık borçlanma sürenizin dolduğu son günü ifade etmektedir.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihimi Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi kartınızın hesap kesim tarihi size ilk kredi kartınızın yollandığı zarfın içerisinde yer almakla beraber her ay adresinize gönderilen kredi kartı ekstresi üzerinde de bir sonraki hesap kesim tarihi ibaresi ile yer almaktadır. Kredi kartı ekstre bilgilerinize ulaşamıyorsanız kredi kartınızın ait olduğu bankanın müşteri hizmetlerini arayarak ya da internet bankacılığı üzerinden de bu bilgiye ulaşma imkanınız bulunmaktadır.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihinde Alışveriş Yaparsam Ne Olur?

Kredi kartınızın hesap kesim tarihinin mesai bitim süresi sonunda kredi kartı borcunuz hesaplanmakta ve bu tutar kredi kartı dönem borcu olarak hesap özetinize yansıtılmakta ve en geç son ödeme tarihinde bu tutarı yatırmanız talep edilmektedir. Bankalar arasında farklılıklar gösterse de genelde kredi kartı hesap kesim tarihi ile kredi kartı son ödeme tarihi arasında sadece 10 günlük bir fark bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle de yüksek meblağlı alışverişlerin hesap kesim tarihinden 1 gün sonra yapılması tavsiye edilmektedir. Bu sayede 10 gün sonra ödeyeceğiniz bir tutarı yaklaşık olarak 40 gün sonraki vadeye öteleme fırsatı elde etmiş olursunuz.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihimi Nasıl Değiştirebilirim?

Birden fazla kredi kartı kullanan kişilerde en sık yaşanan sorun kredi kartlarının hesap kesim tarihlerinin birbirine çok yakın olmasıdır. Ya da maaş günü ile kredi kartı ödeme tarihinin uymaması da kredi kartı hesap kesim tarihi değişim başvurusu yapılmasını zorunlu hale getirmektedir. Kredi kartı hesap kesim tarihini değiştirme başvurusunda bulunmak için bankanızın müşteri hizmetlerini aramanız ya da internet şubesi üzerinden hesap kesim tarihinizi değişim onayı vermeniz yeterli olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcumu Nasıl Öğrenebilirim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ