Kredi Kartı Hesap İşletim Ücreti Alma 2015

Banka hesaplarından yılda iki kez alınan ücret hesap işletim ücreti olarak adlandırılır. Özellikle kredi kartı kullanıcılarının bu uygulamadan mağdur olduğunu söylemek gerekir. Bankalar bu ücreti tahsil ederken kullanıcının işlemleri için yaptıkları işlem masraflarını, kâğıt vb malzeme bedellerini öne sürmektedirler. Hesap işletim ücreti öğrenci kartlarından ve maaşlarını ilgili banka hesabı vasıtasıyla alan kişilerden alınmaz. Ancak diğer hesaplardan alınması da hem yasal açıdan ve etik açısından tartışmalı olmakla birlikte kredi kartı kullanımı açısından motive edici bir durum değildir. Bilhassa İş Bankası ve Garanti Bankası’nda hesabı olan kişilerin bu uygulamadan mağdur olduklarını belirtmek gerekir. Türkiye Bankalar Birliği’nin bu konuda birtakım açıklamaları mevcuttur. TBB, hesap işletim ücretinin tüketici haklarına ve bankacılık hukukuna aykırı bir durum olduğu yönünde beyan vermiştir.

Hesap işletim ücreti oldukça tartışmalı bir konu olmakla birlikte, tahsil edilen miktarı geri almanın birçok yolu vardır. Kredi kartı kullanımına devam ederek daha önce otomatik olarak çekilen hesap işletim ücretlerini geri almak mümkündür.

Kredi Kartı Hesap işletim Ücreti Nasıl Geri Alınır

            Tüketiciyi koruma kanunları düşünülünce bankaların aldığı bu ücretin tartışmalı bir konuma geldiğini görmek zor değil. Özellikle4077 sayılı Tüketiciyi Koruma Kanunu hesap işletim ücreti alan bankaların aleyhine işlem yapma meşruiyeti vermektedir. Bu konuda örnek oluşturabilecek, tüketici lehine sonuçlanan birçok mahkeme kararı mevcuttur. Eğer kullanmış olduğunuz kredi kartından hesap işletim ücreti alınmışsa, bu ücreti hukuki yollara başvurarak geri alabilirsiniz. Ancak bir dava açmadan önce bankaya başvurmanız ve bütün yolları denemiş olmanız gerekir.

Yapmanız gereken ilk şey, bankadan önceki kredi kartı ve hesap dökümlerinizi talep etmektir. Banka bu dokümanları adresinize veya e-posta adresinize yollayacaktır. Buradaki rakamları hesaplayarak eksik miktarı bulabilirsiniz. Bu miktar, kredi kartınızdan çekilen hesap işletim ücretidir. Bankadan bu ücretin iadesini talep etmeniz gerekir. Eğer banka bu talebinizi olumsuz bir şekilde yanıtlarsa bulunduğunuz ilçedeki Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvurabilirsiniz. Ancak, bu başvuruyu yapmadan önce 30 gün beklemeniz gerekir çünkü bu süre bankanın hesap işletim ücretini geri ödemek için yasal olarak sahip olduğu bir süredir. TSSH, yapmış olduğunuz başvuruyu inceleyecektir. Bu incelemede heyetin sizi haklı bulması ve hukuksal sürecin bankanın aleyhine sonuçlanması olasıdır.

Bir önceki yazımız olan BES mi SGK mı Daha Avantajlı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ