Kredi Kartı Faizi Nasıl Hesaplanır?

Bankalardan kullandığınız kredi kartlarının kullanım özelliklerine değişik faiz oranları bulunmaktadır.Bilinçsiz kullanım yapıldığında özellikle daha yüksek faiz eklenmesi nedeniyle yüksek tutarlı borçlara ulaşan kredi kartlarını doğru kullanmak için bazı detayların bilinmesi gerekiyor.

Hangi işlemde ne kadar faiz işler borçluluk oranımı ve borç tutarımı arttıran işlemler nelerdir gibi soruların yanıtlarını bilerek kredi kartlarınızı daha doğru bir şekilde kullanmanız mümkün olacaktır.

Kredi Kartıma Hangi Durumlarda Faiz İşliyor?

Biliyorsunuz ki kredi kartınızı  nakit çekim yada alışveriş yaparak kullanabiliyorsunuz.Bankaların bu iki ayrı işlem için sundukları faiz oranları daha farklıdır.

  • Nakit çekim yaptığınız takdirde kartınıza yansıyacak faiz oranı daha yüksektir.Bu işlemde yansıyan faiz işlemin yapıldığı gün itibariyle yansımaya başlar.

 

  • Alışveriş faizi ise yaptığınız alışverişleriniz üzerinde size yansıtılan borcun son ödeme tarihinde ödenmemesi halinde hesap kesim tarihi ve borcu tahsil edildiği süreç arasında ki süreye uygulanan bir faiz türüdür.

 

 

Kartlara en çok yansıtılan bu iki faiz dışında ayrıca gecikme faizi denilen ve özellikle kredi kartı borcunu geciktiren banka müşterilerini etkileyen bir faiz türü daha vardır.

  • Gecikme faizi dönem borcunun en az ödeme tutarının n son ödeme tarihine kadar ödenmemesi durumunda asgari ödeme tutarının ödenmeyen kısmı üzerinden yansıtılan faiz oranını ifade etmektedir.

Bu faiz türlerinde faiz oranları %2 ile %3 arasında değişmektedir. Ancak net tutarları bankanızdan öğrenmenizi öneririz.

Alışverişlerimi Taksitlendirdiğimde Ekstra Faiz Yansır mı ?

Alışverişlerinizi gerçekleştiriken firma tarafından ödenecek tutarın taksitlendirilmesinden ayrıca faiz alınmamaktadır.Ancak banka aracılığı ile ödemenize ek taksit yaptırmanız bankalara göre değişiklik göstermekle beraber %1,5 – %2 arasında değişmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ