Kredi Kart Borcumu Ödeyemiyorum Ne Olacak?

Kredi Kartı Borcundan Dolayı Eve Haciz Gelir Mi?

Ülkemizde pek çok kişi tüketici kredilerine ihtiyaç duyup talep ederken çoğu zaman harcamalarında aşırıcılığa kaçtığından dolayı ödemelerde zorluk çekmektedir. Çoğu zaman ödenmeyen borçların üzerine bir de faiz eklenmesi kredi kartı sahiplerinin en çok canını sıkan nedenler arasındadır. Kredi kart kullanıcılarının bütçeyi aşması ve ödeme de ki sıkıntılar ile karşı karşıya kalması çoğu zaman haciz durumları ile karşı karşıya kalmalarını bile sağlayan sorunlar arasında gösterilebilir.

Kredi Kart Borcumu Ödeyemiyorum Ne Olacak?

Kredi kartı kullanıcılarının borçlarını ödeyememesi durumunda kişi hakkında yasal bir süreç başlatılacaktır. Eğer kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda bankalar nezdinde bir idari takip söz konusu olacaktır. Bu durum ne yazık ki hiç istenmeyen icra takibine kadar bile uzanabilmektedir. Tabi ki şunu da belirtmeliyiz ki iş yasal takibe varmadan önce tüketiciye 90 günlük bir süre tanınmaktadır. Eğer bu süre içerisinde tüm borcunuzu kapatma girişiminde bulunursanız hiçbir yasal takibin başlamasına izin vermeden sadece gecikme faizi ödersiniz. Yasal prosedürle uğraşmak zorunda kalan kredi kartı tüketicileri için 90 günlük süre aşımı sonrası zamanın olduğunu söyleyebiliriz. 90 günlük süreç içinde bile dahi borcunuzu ödeyemezseniz idari takip hemen ardından başlar. Mail ya da iletişim kanalları ile banka tarafından size ulaşılmak için eylemlerde bulunarak sözlü ya da yazılı uyarılar yapılır. En son aşamada sizinler tekrar iletişime geçilerek 7 günlük bir süre tanınmaktadır. Geciken 90 günlük borcunuzun bir an önce ödenmesini beyan ederek sözlü uyarıları tekrar banka tarafından duyabilirsiniz.

Ek Süre Sonunda Haciz Başlatılır Mı?

İdari takibin başlaması ardından yeniden yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Eğer verilen süreç içinde tekrar bir ödemenin yapılaması durumunda yasal takip paketi içerisinde ki kara listeye adını yazdırmak zorunda kalırsınız. Fakat olumlu bir cevap vermeniz dâhilinde önünüze banka tarafından yeni bir ödeme planı koyulacaktır. Bu ödeme planına da yanaşmaz ve hala ödememekte ısrarcı olursanız hukuki süreç ne yazık ki başlatılacaktır. Hukuki sürecin sonunda icra vakaları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Boşanırken Kredi Ve Kredi Kartı Borcu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. gzmhsn diyor ki:

    merabalar bankaya olan kredi borcumu 4 aydr ödemiyorum bankalar sürekli arıyor ve ben ödeyemeyecğimi belirttim taksitlendirmeye de yanasmadım evime bir kere ihtarname geldi bi tarih verildi ama o tarih geçeli 2 ay oldu yasal takip başlamışmıdır ve maasımın 1/4 üne ne zaman haciz gelir

BİR YORUM YAZ