Kredi Hayat Sigortası Nedir? Zorunlu Mu?

Kredi hayat sigortası, bireysel kredi kullanan kişilerin yaşam kaybı veya sakatlık gibi tam, daimi maluliyet durumunda kredi borcunu güvence altına alan sigortadır. Bu borç kapatıldıktan sonra ilgili kişinin biriktirmiş olduğu tutar sevdiklerine ve ailesine döner.

Kredi Hayat Sigortası Neden Tercih Edilir?

Tazminatınız, yaşam kaybı durumunda kredi aldığınız bankaya sigorta şirketiniz tarafından ödenir. Bu tazminat ödendiğinde, geride bıraktığınız kredi borcu ailenizin üzerinden kalkacaktır. Bununla birlikte eğer ödenen miktar üzerine bir bakiye kaldıysa bu bakiyenin kanuni varislerinize ödenmesi zorunludur. Tam ve daimi maluliyet durumunda ise bu tazminat sigortalı kişiye, yani size ödenecektir.  Birçok banka, kredi borcu olan kişiler vefat ettikten sonra bu miktarı merhumun kanuni varislerinden temin etmeye çalışmaktadır. Kredi Hayat Sigortası yaptırmak vefat durumunda kredi borcunuzun sıfırlanmasını sağlayacak ve ailenizin borcunuz sebebiyle zor durumda kalmasına engel olacaktır. Bununla birlikte birçok banka da kredi verirken bu tür sigortaları zorunlu kılmaktadır. Kredi hayat sigortasının her açıdan avantajlı bir iş olacağını belirtmek gerekir.

Kredi Hayat Sigortası Zorunlu Mudur?

Kredi hayat sigortası DASK veya trafik sigortası gibi yapılması zorunlu bir sigorta değildir. Ancak sağladığı avantajlar bakımından faydalı olacağını söylemek gerekir. Öncelikle, bu sigortayı yaptırmadığınız takdirde banka size kredi vermeyebilir. Bazı bankaların kredi politikaları arasında bu sigortanın zorunluluğu yer almaktadır. Özellikle ihtiyaç kredisi gibi teminatsız kredilerde banka, borçlunun başına bir şey gelmesi durumunda kalan parayı temin edebilmek için bu tür sigortaları zorunlu kılmaktadır. Bankalar, kredi hayat sigortası olmadan verdikleri miktarı geri alamayabileceklerini düşündükleri için buna pek yanaşmamaktadırlar.

Ancak kredi hayat sigortanızı kredi başvurusunda bulunduğunuz bankadan yaptırmak gibi bir zorunluluğunuz mevcut değildir. Bankadan sigortayla ilgili teklif aldıktan sonra, başka bir şirketten veya sigorta acentesinden teklif alabilir, eğer ekonomik olarak veya diğer açılardan uygun görürseniz poliçeyi alternatif şirket üzerinden çıkarabilirsiniz. Bankaya bu alternatifle gitmeniz durumunda kredi vermeyi reddetmeyecektir çünkü bu durum rekabet kanunu bakımından bankayı haksız çıkaracak ve yetkili mecralara şikâyet etmeniz bankayı zor durumda bırakacaktır.

Bir önceki yazımız olan BES mi SGK mı Daha Avantajlı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ