Kredi Çekmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalıdır?

Kredi notunun bir takım kriterlere göre hazırlandığını hepimiz biliyoruz. Peki, kredi çekmek için kredi notumuz kaç olmalı? Kredi skorunun derecelendirildiği basamaklar mevcuttur. Örneğin 1500 puanın üzerindeki kredi notu bankalar ve finansal kurumlar tarafından iyi bir kredi notu olarak değerlendirilmektedir. Ancak, burada unutmamamız gereken nokta kredi kullanmak istediğimizde aranılan tek kredi kriterinin kredi notu olmadığıdır. Yazımızda oldukça detaylı bir şekilde anlatacağımız üzere kredi kullanmak için farklı bir takım unsurlar hesaba katılmaktadır.

Kredi Puanlamada Basamaklar

Kredi notu değerlendirilirken 700 puan ile 1500 puan arası kötü, 1500 puan ile 1700 puan arası iyi ve 1700 puan üzeri kredi notu çok iyi olarak değerlendirilmektedir. Bankadan bankaya farklılık gösterse de bankalar kredi notları 1500 ve üzerinde olan müşterilerine kredi kullandırmaktadırlar. Ancak bazı durumlarda kredi notu 1800 olan bazı kimseler bile farklı yasal sebepler ve kriterler nedeni ile kredi başvurularına olumsuz cevap alabilmektedir. Söz konusu nedenlere detaylı bir şekilde değinmeden evvel kredi notu nasıl hesaplanır bir göz atalım.

Kredi notu bireylerin ödeme geçmişlerine, hali hazırdaki toplam borçlarına, kredi geçmişlerine ve yeni kredili ürün borçlarına bakılarak Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplanmaktadır. Kısaca açıklamak gerekirse şu şekilde ifade edebiliriz. Kredi notu belirlenirken en önemli noktaların başında ödeme geçmişleri gelmektedir. Şayet bireyler geçmişte kredi kartı ya da kredi ödemelerini geciktirmişler ise bu kredin notlarını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bu gecikmelerin uzun aralıklarla ya da sürekli olarak meydana gelmesi veya yasal takibe girmesi söz konusu kredi skorunu oldukça kötü olarak etkilemektedir.

Toplam aylık borcu yani toplam aylık ödemeleri hanelerine giren aylık belgelenebilir gelirlerinin %50’sini geçen bireylerin kredi notları bundan oldukça olumsuz olarak etkilenmektedir. Bankalar ile bireylerin arasındaki ilişki ne kadar eski döneme dayanıyorsa kredi skorları da o derecede olumlu etkilenmektedir. Uzun senelerdir bankalarda hesaplarının bulunması, bankaların kredi kartı ürünlerini kullanmaları ve hatta geçmiş dönemde kredi kullanmış ve ödemelerini düzenli bir şekilde yapmış olmaları bireylerin kredi notları açısından lehlerine etki eden bir durumdur.

kredinotuskoru

 

Bir önceki yazımız olan Cvv Kodu Nedir? başlıklı makalemizde Cvv Kodu Nerede yazar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ