Kredi borcu ödenmezse ne olur?

Çeşitli ihtiyaçlarından dolayı bankaların sunmuş olduğu kredi ürünlerinden kendine en uygun faiz ve ödeme koşulunu sağlayan kredi kullanmak isteyen bir kişi bankaya başvuru yapması gerekir. Yapılan başvuru olumlu sonuçlanmasından sonra banka krediyi müşterisine verir ve her ay düzenli olarak geri ödemesini talep eder. Müşteri kullandığı krediyi düzeli olarak gününde ödediği zaman herhangi bir problem yaşanmamaktadır.

Kredi borcu ödenmezse ne olur?

Bankadan çekmiş olduğumuz kredinin geri ödemesi sırasında herhangi bir sorun yaşanması ve düzenli olarak ödemenin dışında bankacılık yasasında belirlenen yasal süre çerçevesinde kredinin geri ödemesi gerçekleşmediği takdirde banka ilk olarak idari daha sonra yasal takip işlemini müşterisi için başlatır.

İdari takip işlemi, yasada belirtilen 90 gün boyunca çeşitli kanallar vasıtasıyla krediyi kullanan kişiye ödemlerini yapması gerektiği vurgulanır. Banka müşterisi bu uyarılara kulak asmaz ve 90 günlük süresin sonunda kredi borcunu ödememesi durumunda banka tarafından müşteriye son kez 7 günlük süre verilir. Banka bu süre içerisinde uyarılarına devam etmekte ve 3 aylık tüm kredi borcunu ödemesini talep etmektedir. Kredi sahibi bu süre içerisinde de krediyi ödememesi durumunda banka Merkez Bankası aracılığı ile de yasal takip işlemini başlatır.

Kredi borcu ödenmezse ne olur, sorusunun en zor cevaplanan bölümü yasal takip sırasında başlar. Yasal takip boyunca banka hukuki işlemler için mahkemeye başvurur ve icra takibini başlatır. Bu süre içerisinde kredi sahibi psikolojik ve maddi noktadan daha büyük kayıplara uğramaktadır. Bankanın uyarılarına rağmen borcunu ödemeyen, yapılandırmaya yaklaşmayan ve bankanın tüm iletişimlerine kapıları kapayan müşterinin ev, işyeri vb. mülklerinde haciz işlemleri kredi borcunun tamamı bitene kadar devam edilir. Ayrıca tüm idari ve yasal takip sırasında avukat, mahkeme ve diğer masraflarda kredi sahibi tarafından karşılanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartına Taksitle Altın Alınabilir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ