Kredi Başvurum Neden Onaylanmamış Olabilir?

İnsanlar çeşitli ihtiyaçları gereği olarak bankaların kendi bünyesinde bulunan ve müşterileri için düşük faiz ve uygun ödeme koşullarında sunmuş olduğu kredi ürünleri bulunmaktadır. Bu ürünleri kullanmak isteyen banka müşterileri ilk olarak her bir kredi için gerekli olan koşulu sağladığından emin olduktan sonra kredi başvuru talebinde bulunmaları gerekir. Bunun için banka şubeleri, ATM, SMS, internet ve telefon bankacılığı aracılıyla kredi talebinde bulunmaları gerekmektedir. kredi başvurusu yapıldıktan sonra banka müşteri ve talep ettiği kredi ile ilgili olarak bir araştırma yapar. Yapılan bu araştırma sonucuna göre krediyi talep eden müşteriye olumlu veya olumsuz bir geri dönüş yapılır. Kredinin onaylanması herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Ama kredi başvurum neden onaylanmamış olabilir gibi bir soru ile karşılaşılınca bankanın kredi talebini reddettiği ortaya çıkar.

Peki, kredi başvurusu neden onaylanmaz?

Bu durumu birkaç hususta değerlendirmek gerekir. Bankaların kredi talebinde bulunan kişiyi reddetmelerinin sebeplerinden ilki kişinin geçmiş bankacılık bilgileridir. Kredi notu veya kredi puanı olarak atfedilen bu bilgi ile ilgili olarak kişinin belirli bir kredi puanının altında olması durumunda bankalar kredi, kredi kartı ve çek gibi finansal destek hizmetlerinden müşterilerini yararlandırmamaktadırlar.

Kredi talebinde bulunurken banka müşterileri kendilerinden istenen bilgileri kesinlikle eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmaları gerekir. Eğer şeffaf olunmadan doldurulan bilgiler daha sonra kişinin başına dert açabilir. Kredim neden onaylanmadı, gibi bir soruyu sormanıza neden olabilir.

Banka müşterilerinin en çok hataya düştüğü noktaların başında kendileri için lehte bir sonuç doğuracakmış gibi benim şimdiye kadar bankayla hiç işim olmadı, herhangi bir olumsuz durumum yok daha önce kredi kartı bile kullanmadım gibi sözler aslında krediyi çekecek kişi için olumsuz bir durumdur. Kendinizden pay biçin hiç tanımadığınız, ödeme yapıp yapmayacağını bilmeniz veya güvenirlilik boyutunun ne kadar olduğunu bilmeniz bir kişi için borç para verir misiniz? Daha önceden kredi çeken bir kişinin sicili ve geçmişi araştırılabildiği için hiç kredi kullanmadım diye birine göre daha avantajlıdır.

Kredi başvuru talebim onaylanmadı, diyen bir kişinin yapmış olduğu hatalardan biri de şüphesiz talep etmiş olduğu kredi miktarı ile geri ödeme sırasında kullanacağı aylık miktarın gelir düzeyine uygun olmamasından kaynaklanır. Bankalar kredi ürünlerini kullandırırken kredi talebinde bulunan kişinin aylık gelirini, aile, kira ve diğer ihtiyaçlarını çıkardıktan sonra hesaplamaktadır. Bu hesaplamayı yapmayan bir banka müşterisi talep edeceği kredi miktarını yüksek tutması ve aylık ödemelerinin gelir düzeyine göre çok olmasından dolayı kredi talebi reddedilir.

Banka müşterilerinin hata yaptığı noktalardan biri de ihtiyacı gereği olarak aynı anda birden çok bankaya kredi talebinde bulunmasıdır. Bu uygulamayı bankaları bir nevi tehdit etme gibi gören banka müşterisi nasıl bir hata yaptığının farkına ancak kredi talebim onaylanmadı dediği zaman anlayacaktır. Çünkü bir kişi kredi talebi için birden çok bankaya başvurduğu zaman tüm başvurular bankaların ortak kayıtlarında toplanır. Sonuç aşamasında olan bir banka kredi onayını vereceği zaman kişinin diğer bankalardan da kredi talebinde bulunduğu öğrendiği zaman kesinlikle kredi talebi reddedilir. Neden mi? Banka kişinin güvenilir olmadığına kanaat getireceği için bu uygulamayı gerçekleştirmektedir. Kredi başvurum neden onaylanmamış olabilir, sorunun başlı başına tüm yanıtları bu şekilde olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartına Taksitle Altın Alınabilir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ