Kredi Alabilmek İçin Gereken Şartlar

Hemen hemen herkes yaşamının bir bölümden farklı gereksinimleri sebebi ile kredi alma gereği duyabilmektedirler. Bankalar bireylerin söz konusu farklı ihtiyaçlarını giderebilmek adına birbirinden farklı kredi ürünlerini bireylerin kullanımlarına sunarlar. Ancak, bankaların kredi verme sürecinde bireylerden istemiş olduğu bir takım belgeler ve aradığı bir takım şartlar bulunmaktadır.

Kredi Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kredi çekmeye karar veren bireyler bankalarına başvuruda bulunduklarında banka talep ettikleri kredi ürünü ile ilgili bir başvuru formu doldurmasını istemektedirler. Bankalar başvuru formunun yanı sıra müşterilerinden kimlik, ikametgâh belgesi ve gelir belgesi talebinde de bulunurlar.

Bireyler kimlik olarak nüfus cüdanı, pasaport ya da ehliyetlerinin aslı ve fotokopisini bankaya ibraz edebilirler. İkametgâh belgesini muhtarlıklardan temin edebilecekleri gibi ayrıca son döneme ait adlarına kayıtlı su, doğalgaz, elektrik ya da telefon faturalarını da ikametgâh belgesi olarak kullanabilmektedirler.

Bireylerin çalışma durumlarına göre istenen gelir belgesi ise değişiklik göstermektedir. Ücretli olarak çalışmakta olan bireylerden bankalar son üç aya ait maaş bordrolarını isterken emekli olan bireylerden ise maaşlarını aldıkları mevduat hesaplarına ait banka ekstrelerini ya da emekli maaşlarını bildiren maaş yazısı istemektedirler.

Tüzel Kişiliklerden İstenen Belgeler

Şirket sahiplerinden bankaların talep ettiği belgeler şirket kuruluşunu ve şirketin tüm değişikliklerini gösteren Ticaret Sicil Gazetelerinin örneği, Ticaret Odası Sicil Kaydı, İşyeri faaliyet belgesi ve son üç yıla ait gelir tablosu ve bilanço, son döneme ait mizan örneği, son döneme ait vergi ödeme makbuzu ve vergi levhası fotokopisidir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz belgeler genel kredi başvurusunda bankalar tarafından istenmekte olan belgelerdir. İhtiyaç kredisi ürünleri ile ilgili başvurularda genel olarak istenilen belgeler bunlardır. Ancak alınacak olan kredi ürününe göre belgeler farklılık gösterebilmektedir.

Bankalar konut kredisi talebinde bulunan müşterilerinden genel belgelerin dışında satın almak istedikleri konuta ait yapı kullanım belgesi ve tapu fotokopisini de talep etmektedirler. Taşıt kredisinde istenilen evraklar ise söz konusu araca ait noter satış belgesi veya proforma faturadır.

Kredi başvurusunda istenilen belgeler her bankaya göre farklılık gösterse de kredi başvurusu esansında banka müşterilerinden ek belgeler ya da kefil de isteyebilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Hangi Evlere Kredi Verilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ