KOSGEB Hibe Kredisi Şartları

Küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri desteklemek ve bu işletmelerin kurulmasını teşvik etmek devletin son zamanlarda yürüttüğü ekonomik kalkınma planlarında ciddi bir yer tutuyor. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bu finansal desteği sağlamak amacıyla KOSGEB’i kendi bünyesinde faaliyete geçirdi. KOSGEB, kobi olarak adlandırılan küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri destekleme ve bu işletmeleri faaliyete sokmak isteyen girişimcilere yardım amacıyla faaliyet göstermekte. KOSGEB, kendi işletmesini açmak isteyen girişimciler için hibe kredileri sağlıyor. Ancak bu kredileri alabilmek belli şartlara bağlıdır. KOSGEB’in sağladığı kredilere başvuran girişimcilerin bu şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

KOSGEB Girişimci Eğitimi

KOSGEB’in sağladığı kredilerden faydalanmak isteyen her girişimcinin, kurum tarafından sağlanan girişimcilik eğitimine katılması gerekir. 1 ay süren bu eğitimin temel amacı girişimciyi işletme faaliyete geçmeden önce bilinçlendirmek, deneyim kazandırmak ve küçük işletmelerin sağlam temeller üzerinde durmasını sağlayarak ekonomiye katkıda bulunmaktır. 50 ve 70 saat arasında süren bu eğitimler KOSGEB tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. Hibe kredisini alabilmek için notere KOSGEB’den alınan eğitim sertifikasıyla başvurma zorunluluğu bulunmaktadır. Bununla birlikte KOSGEB tarafından üniversitede düzenlenen eğitim programlarına katılanlar da bu sertifikayı alabilmektedir.

İşletmeyi Resmi Olarak Faaliyete Geçirmek

Hibe kredisinden yararlanmak için söz konusu işletmenin resmi olarak faaliyete geçirilmesi gerekir. Bu işlem KOSGEB tarafından verilen eğitim sertifikasıyla ticaret ve sanayi odasına kayıt olunarak yapılır. Bir vergi levhası edindikten işletmeniz resmi bir nitelik kazanacak ve KOSGEB tarafından verilen hibe kredilerinden faydalanabilecektir.

İşletme Planına Sahip Olmak

KOSGEB tarafından verilen kredilerin temel şartlarından biri de bir plana sahip olmaktır. Kredi başvurusu yapan girişimcilerin, kurmak istedikleri işletmelere dair planları da başvurularına eklemeleri gerekmektedir. Kurum tarafından verilen fon belli bir işletme planına göre sağlanmaktadır. Bu yüzden girişimcilerden işletme planlarını başvuru formlarına eklemeleri beklenmektedir. İşletmenin ihtiyaç duyduğu hibe maliyet planına göre belirlenir ve bu miktarın %75’i KOSGEB tarafından karşılanmaktadır. İşletmenin açılış maliyetinden malzemelerine kadar geniş bir maliyet planı çıkarılmalıdır. KOSGEB, özellikle sanayi alanında yatırım yapan girişimciler için 200000 TL’ye kadar destek sunmaktadır.

           

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ