KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde yer alan, küçük ve orta ölçekli işletmeleri destek ve teşvik amacıyla çalışan bir kurumdur. Devletin küçük ve orta ölçekli esnafı desteklemek amacıyla faaliyete geçirdiği bir proje olduğunu da söylemek mümkündür. KOSGEB, kobi adıyla bilinen küçük ve orta büyüklükteki işletmelere finansal destek sağlamakta ve bu işletmeleri açmak isteyen kişiler için hibe krediler vermektedir. Ancak bu hibe desteğini alabilmek için yerine getirilmesi gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Girişimcilik Destek Programı kapsamında ödenek sağlayan KOSGEB, işletmenizin masraflarını 30000 TL’ye kadar karşılamaktadır. Kredi işletmenin açılış masraflarından ofis masraflarına kadar birçok ihtiyacı karşılamaktadır. Bu krediden faydalanmak isteyen girişimcilerin 5 aşamadan geçmesi gerekmektedir.

1-) Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

KOSGEB, bu eğitimi ücretsiz olarak vermektedir. Kendi işinin patronu olmak isteyen girişimciler için verilen bu eğitim 50 ile 70 saat arasındadır. Eğitimin amacı, girişimcilerin işlerine başlamadan önce uzmanlık kazanmaları ve işletmelerini sağlam temeller üzerine oturtabilmeleridir. KOSGEB’in bazı üniversitelerde de girişimcilik eğitim programları bulunmaktadır ve bu eğitimlere katılan kişilere de sertifika verilmektedir. Eğitimle ilgili bilgileri www.kosgeb.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz. Ders saat ve tarihleriyle ilgili bilgiler bu sitedeki duyurular sekmesinde yer almaktadır.

2-) İşletmenizi Kurun

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılım gösterdikten sonra KOSGEB tarafından bir sertifika verilecektir. Bu sertifikayı aldıktan sonra notere başvurup sicil kaydı ve oda kaydını yaptırmanız gerekir. KOSGEB tarafından sağlanan krediden yararlanmak için işletmenizin resmi olarak kurulmuş olması ger ekmektedir.

3-) Veri Tabanı Kaydı

İşletme resmi olarak kurulduktan sonra KOSGEB’in web sitesinden veri tabanına kayıt yaptırmanız gerekecektir. Alınan kullanıcı adı ve şifreyle internet sitesi üzerinde yer alan Kobi Beyannamesini doldurduktan sonra bunun fotokopisini diğer evraklar ile birlikte KOSGEB’e teslim etmeniz gerekmektedir.

4-) İş Planı Oluşturma

Beyannameyi doldurup teslim ettikten sonra yine kurumun web sitesi üzerinden yeni girişimci başvuru formunu doldurarak iş planınızı hazırlamanız gerekir. Hibe kredisi iş planınıza göre verilecektir. Bu planı KOSGEB’e teslim ettikten sonra kredinizin değerlendirilmesini beklemeniz gerekir. Olumlu veya olumsuz bir geri dönüş yapılacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Kobi Kredileri Veren Bankalar 2015 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ