Konut Kredisinde İpotek Kaldırma Yöntemleri

Günümüzde kredi imkanlarının artması ve ipotekli konut kredileri ve mortgage gibi enstrümanların kullanımının yaygınlaşması ile beraber bir çoğumuz kredi imkanı ile ev sahibi olmaktadır. Genelde konut kredisi kullanırken konut fiyatının %80’i karşılığında bir kredi miktarı banka tarafından kredi olarak temin edilmektedir. Bankanın size sağlamış olduğu bu finansman karşılığında belli bir faiz ve ücret almakta fakat geri ödenmemesi durumunda banka daha büyük kayıplara uğramaktadır. Bu sebeple banka riskten korunmak adına taşınmazın tapu kaydına ipotek şerhi düşmektedir.

Toplam kredi miktarının erken veya zamanında ödenmesinden sonra konut kredisi kullanan kişi konutun (taşınmazın) bütün haklarını kullanabilmek için tapu kaydını üzerine alması gerekir. Bunun için öncelikli olarak bankanın koymuş olduğu bu ipotek şerhini kaldırmalıdır. Tapu dairelerinde yapılan bu işleme “İpoteğin Fek Edilmesi” (ipoteğin kaldırılması ) işlemi denilmektedir.

İpotek nasıl kaldırılır?

Bu işleme başlayabilmek için önce kredi veren bankadan ipotek fek yazısı talep edilir. Çoğu banka bu yazıyı verirken müşteriden bir miktar ücret talep etmektedir (200-500 TL) aslında bu talep edilen ücretin kanuni bir zorunluluğu yoktur. İpotek yazısı için istenilen bu ücret Tüketici Hakem Heyetleri aracılığıyla geri alınabilmektedir. Bununla uğraşmamak için öncelikli olarak kredi kullanma esnasında imzaladığınız sözleşmede ipotek fek yazısı ücreti olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer imzaladığınız sözleşmede küçük bir detay olarak ücret talep edileceği yazıyorsa banka bu maddeye dayanaraktan sizden ücret talep edebilir ve tüketici hakem heyeti de sözleşmede var olan bu ücrete karşı çıkamayabilir. Bu nedenle imzaladığınız sözleşmeyi gözden geçirirken buna dikkat ediniz.

Bankadan aldığınız ipotek fek yazısı ile tapu dairesine gidip ipoteğin kaldırılması ile ilgili bir dilekçe vererek taşınmaz üzerindeki ipoteği kaldırmayı talep edebilirsiniz. Tapuda yapılacak işlem sonrasında ipotek kaldırılıp taşınmaz üzerindeki bütün hakları kendi üzerinize alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası En İyi Kredi Kartı Hangisi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ