Konut Kredisi Masrafları

Konut almak için kredi kullanmak isteyen bireylerin, konut kredisini almaları halinde ödemeleri gerekecek olan masrafları önceden bilmeleri ve hesaplarını buna göre yapmaları oldukça önemlidir. Konut kredisi sürecinde bir takım masraflar tüketicilerden sadece bir defa tahsil edilirken bazı masraflar ise kredi bitene kadar her yıl tüketiciden tahsil edilmektedir.

Komisyon, faiz, konut ve yaşam sigortası, ekspertiz masrafları banka tarafından bireylerden alınan masrafları, zorunlu deprem sigortası, alım ve satım masrafları ve vergiler ise devlet tarafından bireylerden alınan masrafları oluşturmaktadır.

Konut Kredisi Masraf Kalemleri

  • Komisyon Giderleri; Kredi kullandırım ücreti, dosya ücreti, kredi tahsis ücreti olarak adlandırılabilmektedir. Toplam kullandırılan kredi tutarının belirli bir yüzdesini oluşturmaktadır. Bankalar arasından farklılıklar gösterebilir.
  • Faiz Giderleri; Kredi kullanılacak toplam rakam üzerinden belirli bir oranda işletilen faiz ödemesidir.
  • Ekspertiz Giderleri; Konutun değerinin belirlenebilmesi için konuta bir gayrimenkul değerlendirme uzmanı gönderilir. Eksper konutun değerini belirleyerek bankaya rapor halinde sunar. Banka ekspertiz raporu denilen bu raporda belirtilmiş olan konut değerinin %75’ine kadar kredi vermektedir.
  • Hayat Sigortası Gideri; Konut kredisi alacak olan bireyin yaşına, alınan kredi tutarına göre değişim gösterebilmektedir. Kredi vadesi süresinde her sene ödenmektedir. Hayat sigortası yaptırmış olan kişinin vefat etmesi halinde kalan konut kredi borcun sigorta fonu tarafından karşılanmaktadır. Hayat sigortası kanunen yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türü değildir.
  • Konut Sigortası Giderleri; Konutun toplam m2’sine, deprem riskine, konumuna ve benzeri unsurlara göre sigorta primleri değişkenlik gösterebilmektedir. Konut sigortası da hayat sigortası gibi kanunen yaptırılması zorunlu olmayan bir sigorta çeşididir.
  • DASK Ödemesi; Zorunlu deprem sigortası adından da anlaşıldığı üzere kanunen yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Bu sigortayı yaptırmamanız halinde tapuda alım ve satım işlemlerinizi gerçekleştiremezsiniz.
  • Alım Satım Giderleri ve Ödenecek Vergiler; Alım ve satım masrafları konutun belediye rayiç tutarı üzerinden hesaplanmaktadır. Belirli bir binde olarak hesaplanan bu tutar yalnızca bir kereye mahsus olmak üzere ödenmektedir.
  • Diğer Giderler; İstihbarat gideri, Avukatlık gideri ve benzeri masraflar bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

 

Bir önceki yazımız olan İhtiyaç Kredisi mi? Nakit Avans mı? başlıklı makalemizde İhtiyaç Kredisi mi Daha Avantajlı Nakit Avans mı? ve Nakit Avans Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ