Konut Kredisi Hesaplama

Konut kredisi, belirlenen konutun banka ve finans kuruluşlarınca ipotek altına alınması şartıyla gayrimenkul sahibi olmak isteyenlere verilen bir tüketici kredisi olup vadesi 5 ile 30 yıl arasında değişmektedir. Konut kredisi tüketiciler tarafından vade süresi boyunca faiz oranının değişmemesi nedeniyle cazip karşılanmaktadır. Ancak bu durum bir miktar yanılsama içermektedir. Çünkü bankalar, kredi maliyeti riskini alınan kredi faizinin içinde hesapladıklarından dolayı ödenilen sabit faizli kredilerin oranı olması gerekenden daha da yüksektir. Değişken faiz sistemi ise Mortgage yasası (Tut-Sat) ile kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenlere avantaj sağlıyor.

Değişken Faizli Kredi

Belirli endeks dahilinde kredi taksitine uygulanan faizin değişmesidir. Yani; piyasadaki faizlerin değişim oranı sizin borcunuzun da değişmesine neden olur. Avantajlı yönü ise; bankalar, kredi taksitlerini kredi alan kişiye yansıttıklarından dolayı uygulanan faiz oranları daha düşük olup daha cazip görülmektedir.

Konut Kredisi ile Mortgage Arasındaki Fark

Mortgage sisteminde konut kredilerinde uygulanan sabit faiz oranlarının yanında değişken faiz oranları uygulanabilmekle birlikte konut kredi ödemelerinde olası bir aksama durumunda bir yıl boyunca bu aksamayı telafi etme hakkı varken; mortgage sisteminde görülen bir aksama durumunda o ana kadar yapılan bütün ödemeler kredi kullandırıcı kurum tarafından kullanıcı kişiye geri ödenir. Ve konutu satışa çıkarma hakkı verilir.

Konut Kredisi Başvurularının Değerlendirilmesi

Her kredi kullandıran kurumun kendine özel şartları olmakla birlikte değerlendirme için genel olarak;başvuru sahibinin kredi notu,kredi geçmişi aylık net geliri ve ilgili taşınmazın özellikleri gereklidir.

Konut Kredisi Hesaplama

Konut kredisi almadan önce kredi alınacak kurumun faiz oranları araştırılır.Sonra da size uygun konut kredisini hesaplamak istersiniz. Size uygun konut kredisi hesabı için almak istediğiniz konutun değeri, seçinize uygun olan aylık taksit miktarı veya kredi tutarını vadesi (ay cinsinden) değerlendirmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisinde İpotek Kaldırma Yöntemleri başlıklı makalemizde ev kredisinde ipotek kaldırma ücreti, İpoteğin Fek Edilmesi ve İpotek nasıl kaldırılır hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ