Konut Alımlarında İpotek, Haciz ve İntifa Nedir?

Konut satın almak gibi yorucu ve uzun bir dönem kendi içerisinde birkaç değişik aşamadan ve şartlara göre de değişik bazı işlemlerden oluşmaktadır. Söz konusu işlemler arasında bireylerin kafasını karıştıran ve merak ettikleri kavramlar ipotek, haciz ve intifa kavramlarıdır.

Konut İpoteği

Konut sahibinin konutu alacak olan tarafa karşı alacağını teminat altına almak amacı ile belirlediği rehin anlamına gelmektedir. Tapunun hak sahibinin ya da tapu sahibinin ipotek sahibi olan kurum ya da özel kişi ile yapmış olduğu anlaşmanın şartları yerine getirilmediği takdirde ipotek alınan evin satışı bu ipotek aracılığı ile haciz şeklinde yapılabilmektedir. İpotekli konut satışları sadece tapu dairesinde alıcının ipoteği kabul ettiğini beyan etmesi ile gerçekleştirilebiliyor. Bu tür alış işlemlerinde ipotek şartlarının tam olarak bilinmesi oldukça önem teşkil etmektedir.

Konut Haczi

Borçlu olan tarafın konutuna herhangi bir sebepten ötürü alacaklı tarafın resmi olarak el koyması işlemidir. Bu işlem ile iki taraf arasında uzlaşma sağlanamazsa söz konusu konutun satışı yapılarak borçlu tarafın borcu ödediği varsayılmaktadır.

Hacizli olan konutların satışı gerçekleştirilememektedir. Resmi olarak haciz işlemi başlatılan konut satılamaz. Borçlu ve alacaklı taraflar aralarında uzlaşma sağlayarak haczi kaldırıp satış işlemini durdurmalıdırlar.

Konut İntifa

Genel tanım olarak başka birine ait her hangi bir taşınmazdan fayda sağlama ve onu kullanma hakkına sahip olma olarak açıklanabilir. İntifa hakkı mülkiyet hakkından sonra bu anlamdaki en güçlü hak olma özelliğine sahiptir. Konut intifa hakkı tapu kütüklerinde tescil yolu ile kurulabilmektedir. Ayrıca, söz konusu konut üzerinde mülkiyet hakkı hariç olmak üzere geri kalan tüm hakları kapsamaktadır.

Konut intifa hakkında unutulmaması gereken noktalardan biri bu hakkın miras yolu ile devrinin mümkün olmadığıdır. Yani kişinin vefat etmesi halinde konut intifa hakkı sona ermektedir.

Konut almak isteyen hemen her bireyin söz konusu kavramları tam olarak öğrenmesi ve yapacakları işlemlere bu doğrultu da karar vermesi sonrasında problemler ile karşılaşma riskini ortadan kaldıracaktır. Sizler de konut alacaksanız bu kavramlara mutlaka dikkat edin.

 

Bir önceki yazımız olan İpotekli Ev Satılır mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ