KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi

Kredi sicili, insanların çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için bankalardan çektikleri nakit para karşılığında aldıkları nottur. Eğer siz bankadan belli miktarda kredi çektiyseniz ve bu krediyi zamanında ödemediyseniz bankadaki kredi siciliniz bozuk olacaktır. Hiç ödememenin dışında eğer borcunuzu geç ödediyseniz kredi notunuz düşük olacaktır. Bu hususta bazı kişiler kredi sicilinden bankalardan kredi çekememektedir. Ancak son yıllarda yapılan düzenlemeler, kredi sicili bozuk olanlara bir şans vererek bazı bankalar tarafından ele alınmıştır.

KKB yani Kredi Kayıt Bürosu sizlerin kredi çekerken puanınızı ortaya koymaktadır. Kredi sicilinizi yüksek tutmak için mutlaka bankadan çektiğiniz parayı zamanında ödemelisiniz. Aynı şekilde ay sonunda cebinize gireceği parayı hesaba katarak da ödeyip ödeyemeyeceğinizi düşünebilirsiniz. Bu durumda kredi sicilinizi yüksek tutarak daha sonra tekrar kredi çekme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Kredi Sicili Kötü Olanların İpotek Aracılığıyla Kredi Başvurusu

  • Kredi sicili bozuk olan kişiler bankalara başvuru yapmadan önce, kredi çekmek için başvuracakları bankaya kendi üzerlerine kayıtlı olan bir malı ipotek ettirebilirler.
  • İpotek aracılığıyla kredi başvurusu yaparsanız borcunuzu ödeyemediğiniz takdirde ödeyene kadar malınızı bankadan geri alamazsınız.
  • Banka malınız üzerinde inceleme yaparak ve ekspertiz yaparak malınızın çekmek istediğiniz kredi miktarını karşılayıp karşılamadığını tespit edecektir.
  • Malınızı ipotek ettirmenizde bir sakınca olmadığı durumda kredi çekerek ödeyene kadar malınızı bankaya teslim edebilirsiniz. Bu durumda kredi sicili bozuk olan herkes malını ipotek ettirerek yeniden borçları için kredi çekebilir.

Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kefil Olabilecek Kişiler

  • Kamu kuruluşlarında maaşlı ya da ücretli memurluk yapanlar ve işçiler
  • Emekli, BAĞ-KUR’a ve çiftçiliğe kayıt olmayan herhangi bir meslek sahipleri
  • Ticaret odasında ya da sanayi odasında kayıtlı olan tüccarlar ya da sanatkârlar
  • BAĞ-KUR’a üye olanlar
  • Doktor, eczası, avukat, mühendis gibi yüksek tahsil sahipleri
  • Bankalarda görev alan memurlar ve işçiler kredi sicili bozuk olan kişilere kefil olabilirler.

Kredi Sicili Bozuk Olanlar Bankalara Nasıl Başvuru Yapabilir?

Kredi sicili bozuk olanlar, icralık duruma düşenler tüm banka şubelerinin müşteri temsilciliklerinden kredi almak için başvuruda bulunabilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nedir? Kredi Skoru Nedir ve Kredi Puanı Ne Demek? başlıklı makalemizde Kredi notu nedir ve Kredi Skoru Ne Demektir? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ