Kırmızı Kalem Yiyen Kişiye Kredi Çıkar Mı?

Finansal ihtiyaçların karşılanması hususunda toplumsal bir göreve sahip olan bankalar, bu amaçla vatandaşlardan dileyene kredi ya da kredi kartı gibi bazı önemli ürünlerden vermektedirler.

Bankalar, verdikleri kredileri bir dönem sonra geri istemeye başlayacakları için, ödeme planı yapmadan ve kredi işlemlerini başlatmadan önce, kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunan vatandaşların finansal geçmişlerine göz atmak isterler. Bu şekilde, geçmişteki kredi durumlarını inceleme, ödeme sıklıklarını ve ödemelerde yaşanan muhtemel aksaklıkları ya da uygunlukları görerek vatandaşı güven açısından değerlendirme, bankaların yaptığı klasik hamlelerdendir. Bu doğrultuda bankalar, kişilerin kredi notlarını takip ettikleri bazı sistemlere başvururlar. Bu sistemlerin içinde önemli bir yeri ise, Merkez Bankası tarafından tutulan finansal kara liste ve Kredi Kayıt Bürosu bünyesinde oluşturulan değerlendirme kayıtları oluşturmaktadır.

Kırmızı Kalem Yemek Nedir?

Hem Merkez Bankası’nın kara listesinde, hem de Kredi Kayıt Bürosu kayıtlarında negatif şekilde yer alan banka müşterileri, aynı zamanda bankanın da kırmızı kalem yiyenler listesine giriş yapıyorlar. Bu şekilde ise, bankadan ürün almak, kredi kullanmak, kredi başvurusunu olumlu yöne çevirmek gibi durumlar oldukça zorlaşıyor. O nedenle de, bankalar tarafından kırmızı kalem yemekten de kaçınmak gerekiyor. İşte tam da bu noktada, vatandaşların aklına takılan bir başka soru ortaya çıkıyor. Kırmızı kalem yiyen kişi, bankadan kredi alabiliyor mu? Yoksa banka bir sorun mu çıkarıyor? Ve bu sorun temelli mi, yoksa geçici mi?

Kırmızı Kalem Yiyen Kişi Ve Banka Kredisi

Aslında bu durum da, benzer şekilde kara listede yer alarak banka kredisi, kıymetli evrak ya da kredi kartı kullanmak isteyen müşteriler ile aynı koşulları oluşturuyor. Bankalar, belli bir süre bu isimleri kırmızı kalem yiyenleri not ettikleri listelerde tutuyorlar. Bu şekilde de, bu isimler bankalar nezdinde çok güvenilmeyen müşteriler niteliğine bürünüyor. Yani banka, herhangi bir kredi ürününü, kredi kartı hizmetini ya da kıymetli evrağını, bu müşterilerine kullandırmak istemiyor.

Sadece bankanın kendi müşterisi ile o banka arasında değil, bütün bankalar genel olarak bu listede yer alan isimlere olumsuz bakıyorlar. Ancak, yine aynı kara liste mantığında olduğu gibi, bankaların prosedürleri ve prensipleri değişen olduğu için, bazı bankaların uygulamaları daha esnek olabiliyor. Bu durumda da, ipotek göstermek sureti ile banka kredisinden faydalanabilmek, kırmızı kalem yiyen bir kişi için mümkün hale geliyor.

Bankaların bu tip uygulamaları, her ne kadar vatandaş gözünde kötü bir izlenim bıraksa da, aslında finansal yapıların korunması ve güven odaklı çalışmanın gereği olarak biraz daha yumuşak şekilde değerlendirilebilmektedir. Bankalar, kendi bünyelerinden ödünç para verecekleri için, bu parayı istedikleri periyotlarda geri almayı amaçlayacaklardır. Bu noktada ise, finansal sicili temiz müşteriler ile çalışmayı seçmektedirler.

Bir önceki yazımız olan İşe Yeni Girdim, Kredi Çekebilir Miyim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ