Kıdem Tazminatı Yasası 2015

2015 Kıdem Tazminatı Yasası içeriğinde kıdem tazminatı ödemeleri, alt işveren, hizmet sürelerinin hesaplanması, alt işverenin işçisinden istenecek olan belgeler, aynı yerde ya da farkı işyerlerinde çalışan işçilerin hizmet ve ödeme sürelerine dair düzenlemeler yer gibi oldukça önemli uygulamalar yer alıyor.

2015 Kıdem Tazminatı düzenlemesi içerisinde yer alan maddeler;

  • Aynı işyerinde çalışmakta olan işçilerin kıdem tazminatları hizmet süreleri ve alt işverenlerinin değişmesi ya da değişmemesi dikkate alınmadan söz konusu işyerinde yapılan ihalelerde süren toplam çalışma dönemleri temel alınarak hesaplanacak.
  • Son alt işveren ile yapılmış olan iş sözleşmeleri de geçerli olmak üzere iş sözleşmeleri kıdem tazminatını hak edecek şekilde sona eren işçilerin hesaplanan çalışma süreleri ile ilgili kıdem tazminatları yine söz konusu olan ilgili kuruluş ya da kurum tarafından ödenecek.
  • Farklı işyerinde çalışan işçilerin kıdem tazminatları için yapılan hesaplamalar ile farklı işyerinde geçen çalışma sürelerinin toplamı temel alınarak hesaplanacak. Söz konusu işçilerin sözleşmelerinden kıdem tazminatına hak kazananların tazminatları çalıştıkları son işyeri tarafından ödenecek.
  • Kamudan sonra özel sektörde çalışmaya devam eden işçiler şayet kıdem tazminatını hak etmişlerse hizmet süreleri kamu kuruluş ve kurumlarına ait şirketlerde geçen çalışma süreleri toplamı temel alınarak hesaplanacak. Ayrıca söz konusu işçilerden son alt işveren ile yapılmış olan sözleşmeleri, kıdem tazminatı hakkını almış olmaları halinde tazminat ödemeleri, kendi şirketlerindeki en son ücretinin seneleri itibari ile asgari ücretteki artışlar dikkate alınarak güncellenip hesaplanacak.
  • Kıdem tazminatı hesaplamasında esas alınacak kayıt hizmet cetveli olacak. Düzenlenecek ödeme belgesinde işçinin yazılı olarak talebi, hizmet cetveli, harcama talimatı ve kıdem tazminat hesaplamasını içeren belge eklenecek. İşveren tarafından hizmet cetvelinin tutulmaması halinde ise esas alınacak kayıt SGK kayıtları olacak.
  • Kıdem tazminat miktarı, iş sözleşmesin son bulduğu tarihteki ücret üzerinden aynı çalışma süreleri temel alınarak hesaplanacak kıdem tazminat rakımından daha düşük miktarda çıkarsa işçi işvereninden aradaki farkı talep edebilecek.
  • Sözleşme kanunun yürürlüğe girdiği tarih olan 10 Eylül 2014 tarihinden önce feshedildiyse tespit edilen çalışma süresine ait kıdem tazminatı ödenmeyecek.

 

Bir önceki yazımız olan 2015 Kira Geliri Beyannamesi Nasıl Hesaplanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ