Katılım Bankacılığı Nedir?

Ülkemizde adını fazlası ile duyduğumuz bankacılık faaliyetlerinden birisi de Katılım bankacılığıdır. Faizsiz bir çalışmayı içeren katılım bankacılığı kar ve zarara katılma esasına göre fon toplayıp, ticaret, ortaklık ve finansal kiralama yöntemleriyle fon kullandıran bir sistemi kapsamaktadır. Faizsiz uygulamalar ile hizmet gösteren bu bankalar kar ve zararları fonlar üzerinde değerlendirmektedir. Faizsiz bankacılık olarak adlandırılan Katılım bankacılığı her ne kadar diğer bankacılık işlemleri nezdinde benzerlik taşısa da bazı temel ayrımları da içermektedir. İki kişi veya kurum arasındaki İşlemleri karşı tarafa hiçbir bedel arz etmeksizin aktardığı yollardan birisi olan katılım bankacılığı pek çok kurumun ilgi odağı haline gelmesine neden olmuştur.

Katılım Bankacılığı Nasıl İşleniyor?

Katılım bankacılığının en önemli özelliğinde birisi de faizsiz olmasıdır. Faiz işlemlerinin yerine Yatırımın veya fonların kaybetme riskinde kaynaklanan bir kar ön safhada yer almaktadır. Katılımcılara açmış olduğu vadeli hesap uygulaması ile katılımcıların tüm yapacağı yatırımlarına en iyi şekilde destek olmak adına hizmetlerini gerçekleştirmektedir. Ülkemizde Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Albaraka ve Bank Asya bu sistemlerden üzerinden hizmet veren özel kuruluşlar arasında yer almaktadır. Kar- zarar ortaklığı içerisinde gerçekleşen tüm adımlar ve gereken tüm müdahaleler yatırımcıların kazançlarını arttırmaya yönelik işlenmektedir. Finans kuruluşları sadece para hareketlerine bağlı kalarak karlarını arttırma çabası içerisinde değillerdir. Parayı iktisadi faaliyetler ile değerlendirmeye çalışarak karın arttırılmasına yardımcı olmaya çalışılmaktadır. Elde edilen ticari kazanç yatırımcılar ile paylaşılmaktadır.

Katılım Bankacılığı Kar Sağlıyor Mu?

Katılım bankacılığı her zaman kar sağlamamaktadır. Çoğu zamanda zarar bile edebilmektedir. Fakat yapılan doğru adım ve işlemler sonucunda kar elde edildiğinden birkaçından zarar elde edilse bile kompansate eder ve müşterilerine hep kar dağıtabilecek alt zemini oluşturur. Genelde bu tür faaliyet işlemlerine yönelenlerin liberal-muhafazakâr kesimin olduğunu söyleyebiliriz. Hiçbir şekilde faiz kazanma yoluna başvurmayan bu tür bankacılık sisteminde ede edilen fonlu kazançlar müşteriler ile paylaşılmaktadır. Finans kuruluşların faizsiz kazanç başlığı altında ortaya sunmuş oldukları bu uygulama belli bir liberal kesimin başvurduğu kanallar arasında yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Ek Hesap Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ