Kara Listeden Nasıl çıkılır? 

Kara listeden çıkmak için öncelikle bir zaman ve bu zaman boyunca tüm banka kredi ve kredi kartları borçlarının düzenli ödenmesi gerekecektir. Kara listeler genellikle Merkez Bankası tarafından 5 yılda güncellenmektedir. Ancak bazı durumlarda Hükümet politikaları gereği 2 yılda bir genel af ile kara listede olanların ödeme planlarına ve borçlarına bakılarak kara listeden çıkarılmaları mümkündür.

Peki, kara listeden nasıl çıkılır?

  • Kredi kartı borçları düzenli ödenmeli, asgari tutar olan % 25 yerine mutlaka borcun tamamı ay sonu ekstresinde görünen tutarı kadar ödenmelidir.
  • İmkân var ise tüm kredi kartı borçları ödenmeli ve kredi kartlarının sadece 1 tane kalması şartı ile diğerleri kapatılmalıdır.
  • Kredi borçları her ay düzenli ödenmelidir.
  • İmkân doğrultusunda kredi borçları tamamen ödenmesi için toplu ödeme yapılmalıdır.

Tüm bu kriterlerin uygulanması ile yükselecek olan banka kredi puanları doğrultusunda 2 veya 5 yılda Merkez bankası kişisel verilerinize ulaşarak kara listeden sizleri çıkaracaktır.

Kara listeden çıkmak için başka şeylerin yapılması söz konusu mudur?

Yasal yollardan kara listeden çıkmak için yapılacak tek şeyin zamanı beklemek ve bu zaman içerisinde mevcut borçları düzenli ödeyerek kapatmaktır. Ancak yasal olmayan süreçte bazı politikacıların ve bürokratların devreye girerek firmaları ve şirketleri kara listeden çıkarmaya çalıştıkları konusunda bazı istihbarat bilgileri dolaşmaktadır. Bu bilgilerin doğruluğu kanıtlanmasa da kişisel olarak kara listedekilere düşen düzenli ödemeler yapmaktır.

Bir önceki yazımız olan Sigortasız İşçiye Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ