Kara Listedekilere Kredi Kartı Veren Bankalar

İnsanların belli periyotlarda nakit paraya ihtiyaç duymaları sonucunda bankalardan çeşitli ihtiyaç kredileri çekmeleri son derece olağandır. Cebinde nakit olarak fazla miktar bulunmayan kişilerin de kredi kartı kullanmalarının gayet doğal olduğu su götürmez bir gerçektir. Ancak bu ürünlerden doğan çeşitli borçların zamanında ödenmemesi ya da komple ödemenin yapılmaması gibi durumlar, kişileri kara listeye sokar.

Merkez Bankası tarafından tutulan kara listede, finansal sicili çok iyi olmayan ve ödemelerini geciktiren banka müşterileri bulunmaktadır. Doğal olarak bu kişilerin herhangi bir kredi ürününden ya da kredi kartından yararlandırılmaları da söz konusu liste aracılığı ile engellenir. Çünkü bu kişilerin öncelikle hali hazırda bulunan borçlarını temizlemeleri istenir. Sonrasında ise aynı kişilerin finansal anlamda bir güven teşkil edip etmediklerine bakılarak kendilerine bir takım banka ürünlerinin kullandırılması ortamı yaratılır.

Kara listede yer alan kişilere banka ürünleri kullandırılmaz iken, kredi kartı hizmeti vermenin yolu da oldukça zordur. Ancak kimi özel uygulamalar, bu konuda kişilere yardımcı olabilmektedir.

Kara Listede Yer Alan Kişinin Kredi Kartı Alabilmesi

Kimi bankalar, kredi verme konusunda kara listenin etkisini esnetebilmektedirler. Ancak genel anlamda, kara listenin vermiş olduğu negatif algının bankalar tarafından kırılması oldukça zordur. Yurt dışında yapılan bazı uygulamalar ise, belli bir teminatın gösterilerek düşük limitli kredi kartı hizmeti verilmesi hizmetinin önünü açmaktadır. Kara listede iken olumlu yönde yaşanan gelişmeler ile kredi veren ING Bank, Denizbank gibi kuruluşların olması, kredi kartı konusunda da kişilere umut olmaktadır.

Hangi Bankalar Kara Listede Yer Alırken Kredi Kartı Kullandırmaktadır?

Bu konuda net banka isimleri vermek çok doğru değildir. Çünkü ülkemizdeki çoğu banka, kara listede yer alan müşterilerine kredi kartı vermemektedir. Ancak, yurt dışında uygulanan ve yukarıda sözü edilen esnek sistem dâhilinde, bankaların üst düzey yetkilileri ile görüşülerek, belli teminatlar karşılığında düşük limitli kredi kartları çıkartılabilmektedir.

Kara listede yer alan müşterilere kuralları esneterek kredi imkânı veren Şeker Bank, ING Bank ya da Denizbank gibi bankalara bu konu hakkında danışılabilir.

Bir önceki yazımız olan Yasal Takip Nedir,Hangi Durumlarda Yasal Takibe Düşülür? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ