Kara Liste Nedir?

İnsanlar, dönem dönem bir takım şeyleri almaya ya da bazı konularda yatırım yapmaya niyetlenirler. Ancak bu tarz dönemlerde, her zaman için ihtiyaç duyulan paranın tamamı insanlarda bulunmayabilir. Bu nedenle eksik kalan miktarları bankalardan temin etmek isteyen insanlar, bankalara başvurarak kredi kullanma taleplerinde bulunurlar. Kredi notları ve finansal geçmişleri üzerinden değerlendirilen ve yeterli bulunan kişilere bankalar tarafından uygun kredi desteklenir sağlanır. Ancak kimi insanlar, doğrudan ret cevabı alarak kredi kullandırılmazlar. Bu tip durumlarda akla ilk gelen, kişinin kara listede olup olmadığıdır. Peki, nedir bu kara liste?

Kara Liste

Zaman içinde bankaların çeşitli değerli kâğıtlarından, kredi ürünlerinden ya da kredi kartlarından kullanarak bankalara borçlanan kişiler, söz konusu borçlarını gerektiği şekilde ödeyemezler ise, bir takım sıkıntıları yaşamaya başlarlar. Bu sıkıntılardan ilki, faizli geri ödemeleri işaret eder. Yani kişi, borcuna sadık kalmayıp ödemelerini geciktirirse, ileride bu borçlar daha da artarak kendisinden istenecektir.

Ancak bu durum, aslında çok kötü olmayan sonuçtur. Asıl kötü olan sonuç ise, ödemelerini yapmayan kişinin konunun adli makamlara taşınması ile beraber finansal sicil olarak çizik yemesi ile gelişir. Yani kişi, Merkez Bankası tarafından oluşturulan kara listeye girer. Bu listede yer alan kişi ya da kurumlara ise bankalar kredi kullandırmazlar, kredi kartı vermezler ya da çek ya da senet gibi değerli kâğıtlarını kullanıma açmazlar. Yani kara liste, bir bakıma finansal esaret anlamına gelmektedir.

Kara Listeden Çıkma Mümkün Mü?

Kara listeden çıkmak elbette ki mümkündür. Ancak bu süreç çok kolay geçmemektedir. Öncelikle yapılması gereken, kesinlikle tüm borçların kapatılmasıdır. Tüm borçların tamamen kapatılmasının ardından ise süreç başlar ve söz konusu tarihten tam 5 yıl sonra, herhangi bir sicil bozukluğunun yeniden yaşanmaması halinde kişi kara listeden çıkartılır.

Borçlarını ödemeden on yıl sonrasında da kara listeden çıkmak mümkündür. Ancak bu süreç hem uzun, hem de geleceğe dair finansal sicil bozukluklarının tam olarak engellenememesi açısından zor olduğu için pek fazla tercih edilmeyen bir yöntemi oluşturmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kara Listedekilere Kredi Kartı Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ