Kadın Girişimcilere Kredi Hibe Kredisi

KOSGEB, kadın girişimciler için artık 50.000 TL’ye kadar devlet destekli hibe kredisi veriyor. Kadın girişimcileri desteklemek için yapılan bu uygulama ile kadın girişimcilerin de iş dünyası içerisinde yerlerini alması hedefleniyor. 2016 yılında yürürlüğe giren bu uygulama için kadın girişimcilerin KOSGEB’e başvuruda bulunmaları gerekiyor. KOSGEB tarafından belirlenen şartları sağlayarak siz de bu hibelerden yararlanabilirsiniz. Özellikle kendinize ait bir iş yerinizin olmasını düşünüyorsanız projenizi ve planlamanızı hazırlayarak 50.000 TL’ye kadar devletten hine kredisi alabilirsiniz.

50.000 TL’ye Kadar Hibe Kredisi Alınabiliyor

  • KOSGEB tarafından kadın girişimcilere hibe olarak verilen hibe kredisinden yararlanabilmek için elinizde Uygulamalı Girişimcilik Sertifikasının olması gerekiyor.
  • Elinde sertifika olmayan ve 18 yaşını doldurmuş olan kadınlar ise KOSGEB tarafından verilen kurslara katılarak bu sertifikaya sahip olabilirler.
  • Kurs başvurularını size en yakın olan İŞ-KUR ya da KOSGEB ofislerine yapabiliyorsunuz. Kurs tarihleri ise daha önceden yapılan duyurular ile açıklanıyor. Bu tarihlerden önce başvurularınızı yapabilirsiniz.

Girişimcilik Destek Programı

  • Devlet, her yıl düzenli olarak kendi işini kurmak isteyen girişimcilere hibe kredisi veriyor. Bu yıl yürürlüğe giren yeni bir uygulama ile artık kadınlar da hibe kredilerinden yararlanabilecekler.
  • Devlet tarafından toplamda 50.000 TL’ye kadar hibe kredisi verilmektedir. 100.000 TL’ye kadar da faizsiz kredi veriliyor. Girişimci kadınlar verilen bu kredi ve faizsiz krediden yararlanabiliyorlar.
  • Bu kredilerden yararlanabilmek için Uygulamalı Girişimcilik Sertifikasına sahip olmak şart. Bu sertifika ise KOSGEB tarafından verilen kurslar sonrasında verilmektedir.

Hibe Kredisinin Ayrıcalıkları

  • Kadınlar için 50.000 TL geri ödemesiz, 100.000 TL’de geri ödemeli ve faizsiz kredi verilmektedir.
  • Ancak başvuruda bulunan herkes için 50.000 TL hibe kredisi verilmez. Kredi verilmeden önce başvuruda bulunan kişi ve yapacağı iş incelenmekte, daha sonrasında da kredinin miktarına karar verilmektedir.
  • Hibe kredisi onaylandıktan sonra girişimcinin bu krediyi belirtmiş olduğu işte kullanıp kullanmadığı 1 yıl süreyle takip edilir. Belirtilen şartlara uymayanlardan verilen hibe kredisi geri tahsil edilmekte ve yasal işlemler başlatılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Türkiye Finans Bireysel Konut Kredisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ