İstifa Dilekçesi Örneği

İstifa etmek, çalışma hukuku kapsamında her çalışanın hakkı olan bir faaliyettir. Çalışan, gerek kişisel sebeplerle gerekse işveren veya çalışma arkadaşları ile arasındaki çeşitli anlaşmazlıklardan ötürü istifa etme hakkına sahiptir. Ancak istifanın hukuki bir süreci vardır. İstifa etmek isteyen çalışanın bir dilekçe hazırlayıp işverenine veya çalıştığı firmanın insan kaynaklarına teslim etmelidir. İstifa dilekçesi değerlendirilecek ve çalışanın işine belli bir süre içinde son verilecektir. Ancak hukuki sürecin işleyebilmesi ve çalışanın istifa ederken sahip olduğu haklardan yararlanabilmesi için istifa dilekçesi yazarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

İstifa Dilekçesi Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İstifa dilekçesini veren kişi, dilekçeyi verdiği an işten çıkarılmış sayılmaz. Çünkü istifayla ilgili hukuki süreçlerin işlemesi gerekir. Bununla birlikte işverenin veya firmanın istifa eden kişi yerine yeni bir çalışan bulana kadar mağdur olmaması açısından istifa eden kişinin belli bir dönem işte kalması gerekebilir. İstifa dilekçelerinde belirtilecek iş sözleşmeleri şu şekildedir:

  1. a) Altı aydan kısa süreyle çalışmış olan işçi için bildirimin diğer tarafa yapılmasından itibaren iki hafta (14 gün)
  2. b) Altı ay ile bir buçuk yıl arasında çalışmış olan işçinin, istifasını karşı tarafa bildirmesinden itibaren dört hafta (28 gün)
  3. c) Bir buçuk yıl ile üç yıl arasında kurumda görev yapmış olan işçinin, istifa talebini karşı tarafa bildirmesinden itibaren altı hafta (42 gün)
  4. d) Üç yıldan daha uzun bir süre çalışmış olan işçinin istifasını karşı tarafa bildirdiği günden başlayarak sekiz hafta (56 gün)

İşveren, işçiye istifa dilekçesini verdiği günden işle ilişkisini tamamen kestiği güne kadar olan çalışma bedelini temin etmek durumundadır. Bununla birlikte bildirim şartına uymayan taraf diğer tarafa tazminat ödemek durumunda kalacaktır. İşveren bu süreçte bildirim süresine ait ücreti peşin vererek sözleşmeyi feshetme hakkına sahiptir. Ancak işçinin bu süre zarfında sahip olduğu haklar iş hukuku kapsamındadır ve istifa dilekçesi verilmiş olsa dahi işçi çalıştığı sürece çalışma haklarından yararlanmaktadır. Telefonla veya sözlü bir biçimde yapılan istifa işlemlerinin herhangi bir bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

istifa dilekçesi örneği word

Bir önceki yazımız olan Erken Emeklilik başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ