İşsizlik Maaşı Şartları

İşsizlik maaşı, belli bir prim miktarını tamamlamış olan kişilerin işsiz kalmaları durumunda başvurabilecekleri bir maaştır. Öncelikle herhangi bir çalışma durumu olmayan kişilerin bu maaşı alamayacaklarını belirtmek gerekir. İşsizlik maaşı başvurularının birçoğunun reddedilmesinin sebebi, çalışma durumu olmayan kişilerin başvuru yapmış olmalarıdır. İşsizlik maaşı alacak kişilerin öncelikle SGK veya BAĞ-KUR kapsamında sigortalı bir işte çalışmaları gerekmektedir. Bununla birlikte belli bir prim süresini doldurmamış kişilere de başvurmaları hâlinde işsizlik maaşı sağlanmayacaktır.

İşsizlik Maaşından Kimler Faydalanabilir?

İşsizlik maaşı alabilmek için başvuran kişilerin kendi istekleri ve kusurları dışında bir sebepten dolayı işlerini kaybetmiş olmaları gerekmektedir. Örneğin başka bir işe başvurabilmek için istifa etmiş olan kişi bu maaştan faydalanamaz. İşsizlik maaşı konusunda bazı yanılgılar bulunmaktadır:

– Çalışan kişinin askerlik sebebiyle işine ara vermek zorunda kalmış olması

– Evlilik gibi sebeplerden ötürü işe ara verme durumunda olmak gibi durumlarda kişiye işsizlik maaşı ödenmemektedir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Ödenir   

İşsizlik maaşı kişinin ödediği sigorta priminden ödenmektedir. Bu maaşı fakir aylığı gibi çalışmayan veya malul olan kişilere verilen aylıkla karıştırmamak gerekir. Çalışan kişinin 600 prim gününü son 3 yıl içinde doldurmuş olmaları gerekir. Bununla birlikte işten ayrılmadan önceki son 120 iş gününde de çalışmış ve prim ödemiş olması elzemdir. Bununla birlikte işsizlik maaşı alacak olan kişi hizmet akdinin iptalinden sonraki 30 gün içinde ilgili kurumlara başvurmalıdır. Bu süre zarfından sonra yapılan başvurular geçersiz sayılacaktır. Bununla birlikte doktor raporları ve sağlık durumu sebebiyle ayrılmak zorunda alan kişilerin durumları da işsizlik maaşı verilirken göz önünde bulundurulacaktır. Bunun için kişinin çalıştığı yere vermiş olduğu doktor raporu istenecektir. Turizm çalışanlarının sezon sonu sebebiyle işten ayrılmaları işsizlik maaşı alma hakkı kazandırmaz. Bununla birlikte kıdem tazminatı alan kişiler için işsizlik maaşı geçersizdir.

Bu maaş bazı durumlarda kesilmektedir. İşsizlik maaşı alan kişi, İŞKUR gibi kurumlar tarafından mesleki eğitimlerden geçecek ve kendisine bir iş sağlanmaya çalışılacaktır. Kişinin bu eğitimlere mazeretsiz olarak gelmemesi işsizlik maaşında kesintilere sebep olacaktır.

Bir önceki yazımız olan İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ