İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik maaş, 447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu uyarınca, çalışma durumunda olmayan kişilere verilmektedir. Bu süre boyunca yaklaşık 1,5 milyon kişinin işsizlik maaşı için yaptığı başvurunun reddedildiği bilinmektedir. Ancak bilinmesi gerekir ki bu maaş çalışmayan kişiler için değil, çalışıp belli bir sigorta primini doldurduktan sonra istifa, işten atılma vb sebeplerle işsiz kalmış olan kişiler için geçerlidir. Son zamanlarda yapılan düzenlemelerle koşulların yumuşadığı söylenebilir. İşsizlik maaşı özellikle evlilik, askerlik gibi nedenler sebebiyle işinden ayrılmak zorunda kalan kişiler için geçerli değildir. Bu maaşı alabilmek için işten ayrılmadan önceki 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışılmış olması ve 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödenmiş olması gerekir.

İşsizlik Maaşından Kimler Faydalanabilir?

            İşsizlik maaşından faydalanan kişilerin işlerini kendi kusur ve istekleri dışında bir sebepten kaybetmiş olmaları gerekir. Örneğin çalışılan firma iflas etmişse veya kişi istifa etmek zorunda bırakılmışsa bu maaştan faydalanılabilir. Maaş, kişinin çalışma süresi boyunca ödediği sigorta priminden ödenecektir bu yüzden kişinin en az 600 gün prim almış olması gerekmektedir.

İşsizlik Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

-İşsizlik maaşı alan kişinin kendisine belediye mücavir alanı içinde sağlanan bir işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddetmesi durumunda

-Kişinin çalıştığı veya yaşlılık aylığı tespit edildiğinde

-Devlet tarafından sağlanan mesleki eğitim herhangi bir haklı neden göstermeden reddedildiğinde veya devam edilmediğinde

-İŞKUR tarafından yapılan çağrılar haklı bir sebebe dayanmaksızın reddedildiğinde, istenen bilgi ve belgeler tanınan süre içinde teslim edilmediğinde işsizlik maaşı kesilmektedir.

-Bu gerekçelerin ortadan kalkması durumunda maaş verilmeye devam edecektir.

İşsizlik Maaşının Miktarı Ne Kadardır?

İşsizlik maaşı, ilgili kişinin en son aldığı brüt ücretinin %40’ını aşamaz. Örneğin asgari ücret alan bir kişi işsiz kaldığında 481 TL gibi bir miktarda işsizlik maaşı alabilmektedir. Bununla birlikte yüksek ücretli kişilerin alabileceği işsizlik maaşı da brüt asgari ücretin %80’i ile sınırlandırılmıştır. Bu oran da 961 TL’yi aşamamaktadır ve işsizlik maaşındaki sınır her yıl değişen asgari ücret oranına göre değişmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan İşsizlik Maaşı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ