İşe Yeni Girdim, Kredi Çekebilir Miyim?

Bankalar, paralarını ödünç olarak, yani kredi şeklinde verecekleri müşterilerini iyi analiz etmek zorundadırlar. Yani, zamanı geldiğinde banka parasını faizi ile geri istediği vakit, müşterisinden yana herhangi bir zorluk çıkması ister. Bu da demektir ki, durumu müsait olana kredi verilebilir; ancak ödeme zorluğu yaşayacak olana ise kredi vermek pek olumlu olmayacaktır. Bu noktada bankalar, bir takım sistemlerden yardım almaktadırlar.

Bir vatandaş, bankanın kapısını çalıp da kredi istediğinde, banka vatandaşın kredi notuna ve finansal geçmişine bakacaktır. Yalnızca bu iki unsur da değil, bankaların bu noktada çok sayıda kriteri bulunmaktadır.

Bankalar Kredi İçin Neye Bakıyorlar?

Finansal geçmiş ve kredi notu, her ne kadar kredi olayının büyük bir kısmını oluştursa da, bankalar kişilerin gelir ve gider durumlarına, mevcut borç durumlarına, eğitim seviyelerine, ikametgah adreslerine, eğitim seviyelerine ve medeni hallerine kadar her unsuru bir kriter olarak değerlendirebilmektedirler. Yeni işe başlayan bir kişinin ise, ne bir finansal geçmişi, ne de net bir kredi notu yoktur. Bu nedenle de, iş biraz da zorlaşmaktadır.

Kredi notu, daha önceden kullanılan kredilerin ne zaman ve ne şekilde ödendiği ile ilgili bilgileri derleyerek, yanına bazı önemli kriterleri de koyarak değerlendiren ve oluşturan bir sistemin çıktısıdır.

Yeni işe giren bir kişi, daha önceden finansal bir geçmişe, ya da kredi kartı ve kredi kullanımına sahip değilse, banka bu kişiyi farklı teknikler ile değerlendirir. Bu noktada, ilk bakılan unsur ise, kişinin çalıştığı kuruluş, gelir kalemleri ve gider durumlarıdır. Buradan yola çıkarak banka, kredi başvurusunda bulunan yeni iş sahibine, güvenilir olup olmadığı ile ilgili değerlendirmelerde bulunur.

Ne Yapmak Gerekiyor?

İşe yeni giren kişinin, daha önceden bir yerde çalışıp çalışmadığı da önemlidir. İşe yeni giren kişi dendiği zaman, mezun olur olmaz ilk iş deneyimi anlaşıldığı için, yukarıda bu durumdan bahsedilmiştir. Ancak birey, iş değiştirmekten dolayı işe yeni girdim ibaresini kullanıyorsa, banka kuşkusuz ki kişinin kredi notuna bakacaktır. Buradan hareketle de, kişiye nasıl ve ne şekilde bir ürünün verilip verilemeyeceği durumu ortaya çıkacaktır.

İlk iş deneyimine sahip olan birey ise, ilk zamanlar başvurularında olumlu neticeler alamayabilmektedir. Bankaya göre gelir durumu yetersiz gelebilir, ya da çalıştığı kuruma güven duyulmayabilir. Bu noktada kişi, bir dönem kredi kartı kullanarak ve kredi kartı borçlarını zamanında ödeyerek, kredi notunu yükseltebilir. Böylece banka, kişinin borcuna sadık olduğunu ve ödeme gücünü göreceği için, bir sonraki seferde kişiye kredi verebilecektir. Ancak diğer türlü, belli bir zamanın geçmesi gerekecektir.

Öte yandan, gelir kalemine bakılarak, kredilerin dereceleri ya da miktarları da değişkenlik gösterebilmektedir. Banka, düşük maaşlı bir çalışana verdiği kredi miktarı ile, yüksek maaşlı bir çalışana verdiği kredi miktarını bir tutmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesindeki Biri Kredi Kartı Veya Kredi Alabilir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ