İş Bankası’nın Sahibi Kim?

Ülkemizde bankacılık sektörünün değişmeyen yüzleri arasında yer alan İş Bankası, bireysel ve ticari bankacılık alanında müşterilerine hizmet vermektedir. İlk olarak 1924 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde kurulmuştur. Kurulduğu yıl itibariyle Türkiye’nin ilk ulusal bankası olarak bilinmektedir. Ayrıca İş Bankası sermaye ve hizmetleri açısında kurulduğu yıldan bu yana Türkiye’nin en büyük özel bankası olarak bilinmektedir.

İş Bankası kendi müşterilerine bankacılık hizmetlerini internet, telefon, mobil, ATM ve banka şubeleri aracılığı ile gerçekleştirmektedir. Banka, müşterileri ile doğrudan birebirde muhatap olabildiği tek kanal banka şubeleridir. İş Bankası şube sayısı bakımından ülkemizde bulunan bankalar sıralamasında 2. sırada yer almaktadır. Şube sayısı toplamda 1353 olan bankanın 1329 tanesi yurt içinde 24 tanesi yurt dışında hizmet vermektedir.

İş Bankasının yapısına bakıldığı zaman üçlü bir saç ayağından oluşan ortaklık söz konusudur. Bankanın %40 civarı hissesine sahip olan İş Bankası Munzam Sandık Vakfı en büyük hisseye sahiptir. Ayrıca Atatürk Hisseleri olarak bilinen ve şimdilerde Cumhuriyet Halk Partisine devir olan hissesi ise %28’lerdedir. Bankanın vizyon ve misyonunda yer alan hedefler doğrultusunda %31’lik kısmı da halka açık bir vaziyette bulunmaktadır.

İş Bankasının yönetim nazarıyla bakıldığında ise bankanın patron koltuğunda hem Yönetim Kurulu Üyesi hem de bankanın Genel Müdürlüğünü yapan Adnan Bali bulunmaktadır. Adnan Bali beyin çeşitli finansal konularında yardımcılığını ise 11 kişiden oluşan Genel Müdür Yardımcılığı kadrosunda bulunan kişiler üstlenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartına Taksitle Altın Alınabilir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. nihat diyor ki:

    “Bankanın %40 civarı hissesine sahip olan İş Bankası Munzam Sandık Vakfı en büyük hisseye sahiptir”
    banka kimini munzam sandığı ; munzam sandığı kimin bankanın…

    bırakın bu ayakları bankanın gerçek sahibi kim patron kim onu yazın, geçin o yuvarlak cevaplarıda millet bankanın sahini öğrensin…

BİR YORUM YAZ