İpotekli Ev Satılır mı?

Konut kredisi günümüzde ev almak isteyen birçok kişinin sıklıkla başvurduğu bir yöntemdir. Bireyler her ay kira öder gibi belirli tutarlarda kredi taksiti ödeyecek şekilde bankaların sunmuş olduğu konut kredisi ürünlerinden yararlanmaktadır.

Konut kredileri doğu ev seçimi yapıldığında ve doğru ödeme planı tercih edildiğinde geri ödemesinde sıkıntı çıkmayacak bir kredi ürünüdür fakat yaşam bazen insanların umduklarının dışında gelişebilmektedir. İşten çıkma, hastalık ve daha birçok neden ile kredisini ödemekte olan evlerini bireyler satışa çıkartmak isteyebilmektedir.

Konut İpoteği

Konut kredisi ile ev satın alındığında banka söz konusu evi ipotek altına almaktadır. Banka tarafından evleri ipotek altına alınmış olan birçok kişi evlerini satmak istediklerinde akıllarında ipotekli ev satılır mı? Sorusu belirmektedir.

İpotekli Ev Satılır mı?

İpotekli evlerin satışı gerçekleştirilebilmektedir ancak bunun için evi satın alacak olan kişi ile bir anlaşma yapmak gerekir. Daha da detaylı olarak anlatmak gerekirse ipotekli olan evinizi satmak istediğinizde söz konusu evi satın almak isteyen kişi ile uzlaşma sağlayarak ilk olarak banka işlemlerini halletmeniz gerekir. Alıcı ile yapacağınız anlaşma ile alıcının sizin hali hazırda olan kredi borcunuzu üzerine almasını sağlayabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise alıcıdan ev için alacağınız ücret ile kredinizi kapatmanızdır. Şayet konutu alacak olan kişi de konut bedelini kredi çekerek ödeyecekse bankadan onay alarak kredi borcunuzu alıcı tarafa devredebilirsiniz. İkinci alternatifi seçtiğiniz zaman unutmamanız gereken nokta erken ödeme cezası ile karşılaşabilme riskinizin olduğudur.

İpotekli Ev Alma Süreci

Alacak olduğunuz evin ipotekli olup olmadığını tapudan öğrenebilirsiniz. Konutun üzerinde ipotek olması durumunda da evi satın alabilirsiniz. İpotekli konutu satın alabilmeniz için yapmanız gereken tek şey evin üzerindeki ipoteği kaldırmanızdır. Ev üzerindeki ipoteği kaldırmak için ise yapmanız gereken tek şey evin borcunu ödemektir. Kredi ile konut alacaksanız ise çektiğiniz kredinin bir kısmını ipotek borcunu kaldırmak için kullanabilir ve bu rakamı satıcıya ödeyecek olduğunuz meblağdan düşebilirsiniz. Ayrıca banka ve satıcı ile anlaşarak söz konusu krediyi devir almanızda mümkündür.

 

Bir önceki yazımız olan BES (Bireysel Emeklilik) ' in İptal Edilmesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ