İller Bankası Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde kamu kurumu Olarak faaliyetlerini sürdüren kuruluşlardan birisi de İller Bankasıdır. Kendi kanuna göre adımları gerçekleştiren yükümlülükleri ortaya sunan iller bankası kamu kurumu olarak göre yapmaktadır.

İller Bankasının Görevleri Nelerdir?

Belediyelerin içme su, atık su, arıtma tesisleri, katık atık ve benzeri projelerinin Faaliyete geçmesinde pay sahibi olan bu Banka yapmış olduğu başarılı sektörel hizmetlerinin neticesinde adından oldukça fazla söz ettirmiştir. İlk olarak 1933 yılında 2301 sayılı yasa olarak kurularak tüm kamu görevlerini bire bir yerine getirmede yükümlü olan bu bankacılık sistemi ile tüm yükümlülükler en iyi şekilde yerine getirilmektedir. İller Bankasının temel görevlerinden birisi de kredi, proje, araç ve kanunların tanıdığı görevleri yerine getirmektir. Buna göre,

– İl ve mahalli idarelere kredi imkânı sunmada pay sahibi olmak

– Alınan kredinin hangi işlerde kullanıldığını kontrol etmek

– İşlerin düzenli olarak denetimini yapmak

-Kanunlarla birlikte verilen görevleri başarılı bir şekilde yerine getirmek

-Alt yapı, üst yapı vb. gibi kapsamlı projelerin çalışmasını da yapmak iller bankasının görevleri arasında yer almaktadır. Bağlı bulunduğu illerdeki mahalli yönetimlerin işlerini yerine getiren iller bankası ile tüm idari işlemler kusursuz bir şekilde kamu bankası tarafından yönetilmekte ve denetime girmektedir. Tam 81 yıl boyunca başarılı bir şekilde görev ve yükümlülüklerini yerine getiren İller Bankası Bankacılık sistemleri içerisinde önemli bir konuma sahiptir. Belediyelerin içme suyu-atık su şebeke ve arıtma tesisleri, deniz deşarjı ve katı atık tesisleri gibi çevre altyapı projelerinde Sürekli olarak görev üstlenen üst düzey banka, en tecrübeli ve bilgi birikimine sahip olan kurumlar arasında boy göstermektedir.

Yapmış olduğu hizmet ve çalışmalar

3225 belediye, 81 il özel idaresi, 2 ilçe özel idaresi (Gökçeada ve Bozcaada) ve 16 büyükşehir su ve kanalizasyon idare denetimini en iyi şekilde yaparak tüm çevre sorumluluğunun ve denetiminin başarılı bir şekilde yürütülmesinde en iyi şekilde aracı olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Paramara Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ