İhtiyaç Kredisi mi? Nakit Avans mı?

Nakit Avans Nedir?

Kredi kartınızın limiti doğrultusunda kredi kartınızdan çekebileceğiniz nakit paradır. Genel olarak kredi kartlarının limitleri nakit ve taksitli olarak belirlenmektedir. Örneğin; 2000.- TL. ’lik kredi kartınız varsa söz konusu limitin 1.500.-TL.’lik kısmını nakit olarak kullanabilirsiniz. Daha önceki dönemlerde nakit avans işlemlerine günlük faiz işletilir ve vade uygulanmazdı. Günümüzde ise nakit avans işlemleri için 9 aya kadar vade uygulanabilmektedir. Yani, kredi kartlarınızdan nakit çekme işlemlerine verilen isim nakit avanstır.

Nakit Avans Avantaj ve Dezavantajları

Kredi kartlarından kullanılan nakit avans işlemleri çekilen gün üzerinden bankanın nakit avans faiz oranları ile hesaplanır ve üzerine nakit avans ücreti ilave edilir. Taksitli nakit avansta ise vade zamanına göre faiz oranı artı bsmv tutarı olarak hesaplanmaktadır. Nakit avans işlemleri genel olarak çok hesaplı olmadığı için taksitli nakit avans ile nakit avanslarınızı mini kredi seçeneği olarak kullanmanız çok daha avantajlıdır.

İhtiyaç Kredisi mi Daha Avantajlı Nakit Avans mı?

İhtiyaç kredisi başvurusunda bulunmak için gereksinimi hisseden hemen her bireyin aklında aynı soru belirmektedir. İhtiyaç kredisi mi yoksa nakit avans mı daha caziptir?

İhtiyaç kredisi faiz oranları karşısında nakit avans faiz oranları daha yüksek olarak görünse de bazı şartlarda nakit avans alternatifinin daha cazip olabildiğini söylemekte fayda vardır.

İhtiyaç kredisi hesaplama işlemlerini göz önüne aldığınızda ihtiyaç kredisi faiz oranlarının daha uzun vadelerde daha avantajlı hale geldiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Çünkü bir krediyi en cazip ihtiyaç kredisi yapan tek nokta faiz oranları değil sigorta ücretleri, dosya masrafları gibi ilave koşullardır.

Bu nedenle ihtiyaç kredisi mi, nakit avans mı sorusuna bu bakış açısını ile bakıldığında nakit avans şartlarının ihtiyaç kredisine nazaran çok daha düşük masraflar gerektirdiğini görürüz. Netice itibari ile söylenebilecek şey bir iki haftalık gibi yakın zamanlarda geri ödeyebileceğiniz bir ihtiyacınız için nakit avans çekmenin çok daha avantajlı bir yol olduğudur. Ancak geri ödeme süreciniz birkaç aylık döneme denk gelecekse nakit avans sizler için ihtiyaç kredisine oranla çok daha masraflı ve zahmetli olabilir.

Bir önceki yazımız olan Emekli Maaşı İle PTT Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ