İhtiyaç Kredisi Kaç Günde Sonuçlanır?

Bankaların ve çeşitli finans kuruluşlarının ortaya çıkış amaçları, toplumun maddi yönden desteklenmesi ve ihtiyaç duyan vatandaşlara nakit para anlamında çeşitli hizmetlerde bulunulmasıdır.

Günümüzde finans sektöründe ve teknolojide yaşanan gelişmeler ile beraber, kredi başvuruları ve geri dönüşleri oldukça hızlanmış olup, vatandaşların da banka tercihlerinde hızlı işlem yapan kuruluşlar yönünde eğilim gösterdiği saptanmıştır. Bunun ilk nedeni, alınacak bir ev, ödenecek bir borç ya da edinilmesi gereken bir miktar paranın aciliyet durumları ile alakalı olarak söz konusu miktarların bir an önce sağlanmasıdır. Yani vatandaşlar, bankalara yaptıkları kredi başvurularının hemen sonuçlanarak o bankadan istedikleri nakit parayı çekmek istemektedirler. Bu tür kredi destekleri, genel olarak ihtiyaç kredisi adı altında toplanmaktadır.

İhtiyaç Kredi Başvurusu Ne Kadar Zamanda Sonuçlanır?

İhtiyaç kredisine başvuran bir vatandaşın kredi sonucunu öğrenmesi, yaklaşık 3 dakika ile 1 gün arasında değişmektedir. Bu değişkenliğin temelinde, hangi kanal aracılığı ile kredi başvurusu yapıldığı yatmaktadır.

Örneğin, eğer vatandaş banka şubesine giderek kredi başvurusu yapmak isterse, banka şubesinin yoğunluğu, vatandaşın değerlendirilmesi ve merkez nokta ile iletişimin zaman alması gibi durumlar nedeni ile kredi başvurusunun sonuçlanması yaklaşık 1 günü alacaktır. Yani vatandaş, ertesi gün kendisine kredi verilip verilemeyeceğini öğrenmiş olacaktır.

Telefon Bankacılığı İle Kredi Başvurusu Sonucunun Öğrenilmesi

Bankaların GSM operatörleri aracılığı ile vatandaşlara cep telefonlarından ulaşması, daha çok mesaj yolu ile krediler hakkında vatandaşları bilgilendirmesi, vatandaşların da aynı kanallar ile bankalara geri dönmesine yol açmaktadır. Buradan hareketle, telefon bankacılığı üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak hem kolay, hem de pratiktir. Telefon bankacılığı ile ihtiyaç kredisi başvurusu yapan bir vatandaşın kredi başvuru sonucunu öğrenmesi, 3 dakika ile 10 dakika arasında değişen bir süre içinde gerçekleşmektedir.

Prosedürü az, iletişimi hızlı ve kontrolleri pratik olan bu başvuru, sayılan nedenlerden ötürü oldukça az zaman içinde tamamlanmaktadır. Bu bakımdan vatandaşlar, günümüzde daha çok telefon bankacılığını kullanarak ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmaktadırlar. Zamandan tasarruf etmek ve pratik bir sonuç almak, her banka müşterisinin amacı olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredisi Devam Eden Kişi İkinci Krediyi Çekebilir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ