Iban’dan Şube Kodu Bulma

2009 yılında hayatımıza giren IBAN uygulaması ve bağlı bulunan sistemleri, finansal işlemler ve bankacılık sektörü çerçevesinde oldukça yararlı oldu. Para transferlerinin hızlandığı ve bir güven içinde geçekleştirilmeye başlandığı 2009 yılı ve takip eden süreçte, hataların en aza indiği, daha güvenlikli ve net para transfer işlemlerinin gerçekleştiği görüldü. Bu bakımdan, IBAN sisteminin bankacılık sektöründe uygulanmasına devam edildi.

IBAN dünya geneline yayılmadan önce, ilk olarak Avrupa Birliği ülkeleri arasında denendi. Avrupa Birliği üye ülkelerinin para transferlerinde IBAN sistemini denemesi, başarılı ve doğru sonuçların yanında, hızlı ve güvenli transferlerin gerçekleşmesi, bir anda tüm bankacılık sektörünü temelden değiştirdi ve havale, EFT gibi işlemlerde doğrudan IBAN numaralarının kullanılması kararı alındı.

Ülkemiz de, değişen bu işlemler bütününe uyum sağlayarak, finans işlemlerinde IBAN kullanılması durumunu aktif hale getirdi. Aktivasyon işlemi sonrasında, herkesin banka hesapları özelinde, birbirinden kesinlikle farklı ve benzersiz IBAN kodları üretildi. Böylece, herkesin bir hesap kimliği oluşmuş oldu.iban nerede yazar

IBAN Nasıl Oluşur?

IBAN numarası, dünya genelinde kullanılan bir numara sisteminin çıktı bölümünü oluşturuyor. Diğer ülkelerde, en fazla 34 basamaktan oluşan IBAN numarası, ülkemizde 26 basamak halinde uygulanıyor. Standart ve net bir biçimde hesaplanarak oluşturulan IBAN numaralarının ortaya çıkartılması oldukça bazit olsa da, taşıdıkları önem son derece kritik olmuyor.

IBAN numaraları, ülkelerin kısaltmaları ile başlıyor. Ülkemizin kısaltması TR olduğu için, Türk hesaplarına ait olan numaralar, TR ile başlıyor.

Bu kodun yanına ise, kontrol basamakları ekleniyor. Ardından, banka kodu, rezerv kodu ve hesap numarası basamakları koda eklenerek, kod tamamlanıyor.

IBAN Numaraları İçinde Şube Kodu Bulabilmek

Her IBAN numarası kapsamında, yukarıda sayılan bölümler bulunuyor. Bunun yanı sıra, şube kodunu merak edenler için, IBAN numarasından şube kodunu bulmaya yarayan çeşitli arama motorları da, bankalar tarafından hizmete sunuldu. Bankanızın ilgili bölümüne giderek, IBAN numaranızdan şube kodunuzu buldurmanız artık çok kolay. Dikkatli bakıldığı zaman, şube kodunun havale numarası bölümünün içinde yer aldığını görebilmeniz de, oldukça mümkün bir durum halini alıyor.

Bir önceki yazımız olan IBAN Numarası Nerde Yazar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ