IBAN Numarası Nerde Yazar?

IBAN numarası, yaklaşık 6 yıldır hayatımızda olan ve ilk günlerden bu yana aktif şekilde kullanılan bir sistemin adı oldu. Banka hesapları arasında gerçekleştirilen para transferlerinin daha güvenli ve daha hızlı olması amacı ile ortaya çıkartılan sistem, kısa zamanda alışkanlık yaratarak her bankanın ve her müşterinin bu sisteme adaptasyonu sağlanmış oldu. IBAN numarasının en büyük getirisi ise, ciddi anlamda bir güvenlik ve kimliklendirme sisteminin ortaya çıkması ile ilgili olan bir süreci tetiklemiş olmasından ileri geliyor.

İlk denemeleri Avrupa Birliği ülkeleri tarafından yapılan sistemde, IBAN numaraları kullanılarak para transferleri gerçekleştiren devlet, bu işlemlerin olağanüstü net, doğru ve güvenli bir şekilde başarıya ulaşmasının ardından, vatandaşlarına bu sistemi öğretmeye kalkıştılar. Avrupa Birliği’nden gelen başarı öyküsü, diğer devletleri ve vatandaşları da, bu alanda yapılacak olan yeniliklere ayak uydurma yolunda yönlendirmiş oldu. En nihayetinde IBAN numarası, bugün dünyanın her yerinde bankacılık ve finans sektörü açısından kullanılan bir sistem olma yolunda demirbaş bir kavram oldu.

IBAN Numarası Nasıl Oluşur?

Böylesine önemli ve kritik görevleri üstlenen IBAN numaraları, aslında oldukça basit ve standart bir şekilde ortaya çıkartılıyor. İlk başına, ülkelerin kısaltılması gelen IBAN numarasında, dolayısıyla Türkiye menşeili hesaplarda da TR ibaresini görüyor olmak mümkün. Ardından gelen kontrol basamakları, banka numarası ve rezerv numarası, IBAN numarasını şekillendiriyor. En son bölüme ise, kişinin hesap numarası bütünü ile ekleniyor ve IBAN numarası oluşmuş oluyor.

Ülkemizde kullanılan IBAN numaraları, standart olarak 26 basamaktan oluşmaktadır. Ancak dünyada, kimi ülkeler bu basamak sayısını 34’e kadar çıkartabilmektedir.

 IBAN Numarasına Nasıl Ulaşılır?

Çoğu banka kartının ön yüzünde, 26 hane olacak şekilde, o banka kartının ait olduğu hesabın IBAN numarası yazılı durumdadır. ATM’lerde işlem yapmak için ilgili hesaplar seçildiğinde de, yine o hesapların IBAN numaraları görülmektedir. İnternet şubesi ve cep bankacılık işlemleri kapsamında görüntülenen dijital ekranlarda da, bu numaraların görünüyor olması sağlanmaktadır.

iban nerede yazar

Yani IBAN numarası, hayatımızın önemli bir bölümüne etki etmekte ve sürekli kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Iban Kaç Haneli? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. aslıhan yaycı diyor ki:

    İban

  2. fikriergün diyor ki:

    iban ile para gönderilir ise havale ücreti alınırmı?

BİR YORUM YAZ