Iban Kaç Haneli?

Günümüz banka ve finans sektörü, çeşitli terimler ve tanımlamalar ile, hayatı daha da kolaylaştırmak adına bazı çözümler üretiyorlar. Bu noktada, özellikle para transferlerinde olması gereken güven ortamı ve doğru transfer yöntemleri adına, yeni sistemler ve kimliklendirmeler de geliştiriliyor. Her yeni oluşum ve sistem, beraberinde de bazı isimleri ve kavramları hayatımıza sokuyor. Bunlardan biri de, kuşkusuz ki duymaya alıştığımız ve sıklıkla kullandığımız IBAN numaraları ve bağlı bulunan diğer tüm yardımcı sistemlerdir.

IBAN Numarası Ne İçin Kullanılır?

IBAN numarası, kişinin kendisine özgü bir kod bütününden oluşuyor. Bu kod bütünü, paranın yanlış yerlere ve yanlış hesaplara gitmesini önleyen, bir nevi kimlik sistemi yerine geçiyor. Aynı koda sahip olan, ikinci bir kişi dünya üzerinde bulunmuyor. Bu da demektir ki, doğru numaralar kodlandığı zaman, transfer edilecek paranın bir başka kişiye gitme şansı ortadan kalkıyor.

iban nerede yazar

IBAN numaraları, ilk olarak Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki para transferlerinde denendi. Yaşanan transfer sorunlarının ardından geliştirilen bu sistemi deneyen Avrupa Birliği ülkeleri, bu sistemin ne kadar güvenilir ve sağlam olduğunu test etmelerinin ardından, IBAN kod sistemi tüm dünyaya yayılmaya başladı. Geçmiş dönemde uzun uzun verilen ve defalarca kontrol edilmesi gereken hesap bilgileri, şube kodları gibi detay bilgileri, bu sistem ortadan kaldırdı. Mevcut IBAN sisteminde, sizin IBAN numaranız ilgili yere girildiğinde, doğrudan sizin bilgileriniz ekranda çıktığı için, düzgün bir kontrol işlemi gerçekleşiyor. Bu durum da, para transferlerinde güvenli işlemlerin önünü açıyor.

            IBAN Numaraları Kaç Haneli Oluyor?

Dünya genelinde kullanılan IBAN numaraları, belli standart oluşum süreçlerine sahip oluyor. En fazla 34 basamaklı olabilen IBAN numaraları, ülkemizde 26 haneden oluşturularak kullanılıyor. İlk başta bulunan ve ülkemizde TR olarak geçen ülke kodu, ardından gelen kontrol basamakları, daha sonrasında eklenen banka kodu ve rezerv alanın ardından, son bölüme getirilen hesap numarası basamakları ile, standart bir IBAN numarası oluşmuş oluyor. Bu sayede, doğru transferler yapmak ve rahat bir finans işlemi mümkün olarak hatalar elemine ediliyor.

Bir önceki yazımız olan Eşimin Borçlarını Nasıl Öğrenebilirim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ