Hibe Kredi Almanın Püf Noktaları

 

Son yıllarda ekonomiyi canlandırmak ve girişimciyi desteklemek amacıyla devlet tarafından çeşitli ekonomik olanaklar sağlanmaktadır. Kosgeb kredi olarak da bilinen hibe kredi bu olanaklar arasında yer almaktadır. Hibe kredi, herhangi bir girişimcilik planı olan kişilere karşılıksız olarak verilen kredidir. Yeni bir iş kurmak veya mevcut işletmeyi büyütmek amacı taşıyan girişimciler gerekli şartlar sağlandığı ve ilgili kurumlar tarafından uygun görüldüğü takdirde devlet tarafından sağlanan kredilerden yararlanabilmektedirler.  Tarım, ticaret, sanayi ve birçok alanda faaliyet gösteren girişimcilerin bu krediye başvurma hakları bulunmaktadır. Ancak hibe kredilerin çeşitli şartları vardır ve alabilmek için ilgili kurumlar tarafından öngörülen prosedürlerin yerine getirilmesi gerekir.

            Hibe Kredi Almak İçin Neler Yapılmalıdır?

Hibe kredilerin temel amacı projesini hayata geçirmek isteyen ve herhangi bir sermayesi olmayan girişimcileri destekleyebilmektir. Burada temel amaç ticari hayati canlandırabilmek, yaratıcı girişimcilerin önünü açabilmek ve ekonomiye katkı sağlayabilmektir. Hibe kredi yeni bir iş kurmak veya işini büyütmek isteyen kişiler için 30 bin TL’ye kadar bir bütçe veya projedeki şartlara uygun rakamlarla destek sağlamaktadır.

Ancak hibe krediden faydalanmak için çeşitli prosedürler mevcuttur. Öncelikle bu krediyi alabilmek için başvuruda bulunmak gerekir. Ancak başvurunun onaylanması istenilen miktarın doğrudan tahsil edileceği anlamına gelmemektedir. Hibe kredi için başvuran girişimciler, bu başvurudan sonra düzenlenecek olan seminer ve kurslara katılmaktadırlar. Bu süreçte proje ile ilgili uygun bir bütçe hesaplanmaktadır.

Bununla birlikte kurs alan girişimciler bir sınava tabi tutulmaktadırlar. Burada amaç kredi sağlanan kişinin girişiminde başarılı olup olmayacağından emin olabilmektir. Seminer ve kurslara katılım göstererek sınavı geçen girişimciler devlet tarafından sağlanan kredilerden ihtiyaç duydukları miktarlarda yararlanabilmektedirler.

Ancak bu sistemden faydalanabilmek için başka şartlar da bulunmaktadır. Bu şartlar şöyle sıralanabilir.

  • Başvuru yapan kişinin İŞKUR kaydı olması gerekir
  • Başvuru yapan kişi reşit olmalıdır
  • Başvuru yapan kişi en az ilkokul mezunu olmalı ve girişim yapmak istediği alanda geçerliliği olan bir sertifikaya sahip olmalıdır.
  • Girişimcinin daha önce İŞKUR kurslarına veya bu kurum tarafından geçerli sayılan kurslara katılarak girişim yapmak istediği alanda geçerliliği olan bir sertifika sahibi olmuş olması gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Eşinizin Banka Borcu Sizin Kredi Notunuzu Etkiler Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ