Hibe Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Kırmızı et fiyatlarının artması hayvancılık konusunda finansal bir desteğin gerekliliğini ortaya çıkarıyor. Bu yüksek fiyatlar uzun vadede ülkedeki hayvancılığa zarar verebilir. Hayvancılık teşvik primleri bu yüzden son yıllarda devletin kalkınma politikalarının temel amaçları arasında yer almakta. Özellikle Güneydoğu Anadolu Projesi, Konya Ovası Projesi, Doğu Karadeniz Projesi ve Doğu Anadolu Projesi kapsamındaki illerde tarımsal üretimi ve ekonomiyi canlandırmak için hayvancılığa teşvik uygulanıyor. Bunun için hibe hayvancılık kredileri verilmekte. 35 ilde yoğunlaşan bu hibe desteğinin %80’e kadar çıkacağı biliniyor. 4 Haziran 2014 tarihinde yayınlanan yönetmelikte yukarıdaki projelerin kapsamında yer alan 35 ile hayvancılık konusunda hibe kredi desteğine karar verildi.

Hibe Hayvancılık Kredisinin Özellikleri

Bu kredi belirtilen illerde hayvancılık alanında faaliyetler yürütmek isteyen gerçek veya tüzel kişileri kapsamaktadır. Büyükbaş için en az 10 en fazla 49 anaç, küçükbaş için ise en az 100 en fazla 200 anaç kapasiteli tesislerin yapımı, hayvanların yem ihtiyacı, ahır ve ağıl yapımı, tadilatı, temizliği gibi masrafları kapsayan bu kredi 2014-2018 arasındaki dönemde verilmektedir. Yatırım üst tutarı ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenecektir. Her proje sahibinin sadece bir hibe desteğinden yararlanabileceğini de belirtmek gerekir. Kamu kurum ve kuruluşlarıyla bu kuruluşların ortakları bu destekten yararlanamamaktadırlar.

Hibe Kredi Nasıl Alınır

Hibe kredi almak için öncelikle bulunulan şehirdeki ofisten bir form almak gerekir. Hayvancılık kredisi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın il temsilciliğine başvurulur ve hibe kredi talebi için gereken form alınır. Temel bilgiler forma yazıldıktan sonra yapılmak istenen projenin detaylarını içeren ek dökümanları formla birlikte teslim etmek gerekmektedir. Bu dökümanlar projenin amacını, yararlarını, hayvancılık bakımından getireceklerini, bütçesini ve bunun gibi detaylarını içermelidir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra hibe kredisi için başvurmuş sayılacaksınız. Projeniz, ilgili kişilerce incelendikten sonra size konuyla ilgili geri dönüş yapılacak, kabul edilip edilmediğiniz hakkında bilgi verilecektir. Tarım ve hayvancılık alanında bütün projeleriniz için bakanlık tarafından teşvik amacıyla verilen bu hibe kredilere başvurabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Borca Girerek Kredi Kartı Borcunu Kapatmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ