Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Hesap işletim ücreti, vadesiz hesap açan banka hesaplarından kesilen bir ücrettir. Bu ücret kesilirken işlem masrafı neden olarak gösterilir. Hesap işletim ücreti yılda iki kez kesilmekte olup, bu ücreti alan bütün bankalarda aynı miktarda değildir. Örneğin İş Bankası ile Garanti Bankası farklı miktarlarda hesap işletim ücreti almaktadırlar.

Hesap işletim ücreti neden alınır?

Bankalar bu ücreti alırken, müşteri için yapılan bazı masrafları sebep olarak göstermektedirler. İşlem ücreti, kâğıt masrafları ve bunun gibi masraflar gösterilerek hesap işletim ücreti alınmaktadır.

Hesap işletim ücreti ne zaman kesilir?

Bu ücret genellikle 6 aylık veya 1 yıllık dönemlerde kesilirler. Çünkü miktar belli zamanlarda yapılan işlemler ve bu işlemlerin maliyetleriyle hesaplanmaktadır. Bu bakımdan belli dönemlerde alınması gerekmektedir. Bazı bankalar hesap işletim ücretini aylık veya 3 aylık dönemlerde de alabilmektedir.

Hesap işletim ücreti kimlerden alınmaz?

Bankaların bu ücreti almadıkları durumlar da bulunmaktadır. Bu bütün bankalar için geçerli olmamakla birlikte, istisnai durumlar da mevcuttur.

– Öğrenci hesaplarından ve kredi kartlarından genellikle hesap işletim ücreti alınmaz. Özellikle öğrencilere sağlanan kredi kartlarından bu ücretin alınması geri ödeme konusunda ciddi sıkıntılar yaratacağı için tercih edilmemektedir.

-Maaş alınan hesaplardan bu ücret alınmamaktadır. Çünkü bu durum bankanın maaşın bir kısmına el koyması anlamına gelir ve yasal değildir

– Otomatik ödeme talimatı verilen hesaplardan bu ücret alınmamaktadır ancak bunun için en az iki fatura olması gerekir.

Kesilen Hesap İşletim Ücreti Geri Alınabilir Mi?

Öncelikle hesap işletim ücretinden muaf tutulan kişiler bu ücreti kolaylıkla geri alabilirler. Örneğin üniversite öğrencilerinin ücreti geri alması için banka hesabının bulunduğu şubeye başvurmaları yeterli olacaktır. Bazı bankalar sadece telefon ve başvuruyla geri ödeme yapmaktadır. Ancak diğer durumlarda da bu ücreti geri almak mümkündür. Hesap işletim ücretinin tüketici kanunlarına aykırı bir durum teşkil ettiği söylenmektedir. Türkiye Bankalar Birliği, yaptığı açıklamada bu uygulamanın gerek tüketici gerekse bankacılık kanunlarına aykırı olduğunu bildirmiştir. İlçenizde bulunan Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak bu ücretin iadesini sağlamanız mümkündür.

Bir önceki yazımız olan BES mi SGK mı Daha Avantajlı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ