Hesap İşletim Ücreti İade

Hesap işletim ücreti, banka hesaplarından yılda iki kez alınan ücrettir. Banka işlemleriyle ilgili masraflar yılda iki kez müşterilerin aktif hesaplarından banka tarafından otomatik olarak talep edilmektedir. Türkiye Bankalar Birliği, hesap işletim ücretinin kaldırılması gerektiği yönünde fikir beyan etmiştir. Bununla birlikte başta İş Bankası ve Garanti olmak üzere birçok banka aktif olan veya olmayan banka hesaplarından hesap işletim ücreti almaya devam etmektedirler.

Bankalar bu ücreti alırken yaptıkları işlem, kâğıt vs. gibi masrafları göstermektedirler. Hesap işletim ücreti üniversite öğrencilerinden veya maaşlarını banka hesabı yoluyla alan kişilerden alınmamaktadır. Bununla birlikte faturalar için otomatik ödeme talimatı verilen hesaplardan ve emekli maaş hesaplarından da hesap işletim ücreti alınmaz.

Hesap işletim ücretini geri almanın bazı yolları vardır. Banka hesabı kapatılarak veya aktifken, daha önce otomatik olarak çekilen hesap işletim ücretlerini geri almak mümkündür.

Hesap işletim Ücreti Nasıl Geri Alınır

            4077 sayılı Tüketiciyi Koruma Kanunu uyarınca bankaların aldıkları hesap işletim ücreti tartışmalı bir duruma düşmektedir. Bu konuda tüketici lehine birçok mahkeme kararı mevcuttur. Hesap işletim ücretini geri almak mümkündür ancak bunun için çeşitli hukuki yollara başvurmak gerekecektir.

Bankacılık müşteri hakları ve Tüketiciyi Koruma Kanunu uyarınca hesabınızdan kesilen hesap işletim ücretlerini geri alabilirsiniz. Hukuki süreç başlamadan önce bankadan iade istemeniz gerekmektedir. Bazı bankalar hukuki süreçlere girmemek için müşteriler talep ettiği zaman hesap işletim ücretlerini iade edebilmektedirler. Bununla birlikte hukuksal işlem başlatabilmek için elinizde hesap işletim ücretini bankadan talep etmiş olduğunuza dair bir belge olması gerekmektedir. Bankadan daha önceki kredi kartı ve hesap ekstrelinizi isteyiniz. Bu ekstreler kargo veya mail yoluyla gelmektedir.

Ekstreleri inceledikten sonra eksik rakamları hesaplayarak kesilen hesap işletim ücretinin miktarını bulabilirsiniz. Bu miktarı bankadan talep ettikten sonra, talebiniz olumsuz bir şekilde yanıtlanırsa Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvurabilirsiniz. Ancak bu başvurunun geçerli olabilmesi için talep ettiğiniz ücretin 30 gün içinde iade edilmemiş olması gerekmektedir. TSSH tarafından yapılan inceleme büyük ihtimalle hesap işletim ücretlerini geri almanız gerektiği yönünde olacaktır.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Kredi Kartını Kapattırmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ