Hangi Evlere Kredi Verilir?

Ev sahibi olmak için kredi çekmek isteyen bireylerin dikkat etmesi gereken bir takım noktalar vardır. Çünkü bankalar konut kredisi verirken söz konusu konut ile ilgili bir takım şartlar aramaktadırlar.

Bu nedenle ev almak isteyenlerin ev sahibi ile yazılı ya da sözlü olarak bir anlaşma yapmandan önce bir uzmana başvurmaları onlar için oldukça yararlı olacaktır. Çünkü evin yaşı, konumu, inşaat halinde ise tamamlanma yüzdesi, tapu kayıtlarındaki durumu, yapı kullanım belgesi izninin bulunup bulunmadığı gibi araştırmaların satın almaya karar vermeden önce alıcı tarafından yapılması gerekir.

Konut Kredisi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bankla kullandıracağı krediyi verip vermeyeceğine uzman bir ekspere hazırlattığı ekspertiz raporuna istinaden karar vermektedir. Ekspertiz işlemlerinin yapılabilmesi için banka tüketiciden kredi kullanmak istediği evin tapu fotokopisini talep edecektir. Eksper, tapu fotokopisi yardımı ile tapuda bulunan ada parsel numarası, tapuda kayıtlı bireyin bilgileri ve diğer gerekli tüm bilgiler doğrultusunda evin kayıtlı olduğu tapu dairesinden tapu kayıtlarını sorgulatır. Söz konusu evin üzerinde haciz, şerh ya da ipotek olduğu olmadığını araştırır ve tahkikat neticesinde evin üzerinde herhangi birinin olması halinde banka ev için kredi çıkarmayacaktır.

Bankalar oturulamayacak seviyede hasarlı konuta kredi vermez ayrıca konutun deprem bölgesinde olup olmadığı da banka için önemi bir kriterdir. Ayrıca kredi sürecinde tapuda alım ve satım işlemlerinin yapılabilmesi için deprem sigortasının yapılması da şarttır.

Sanılanın aksine bankalar için kredi talep edilen konutun yaşı önemli değildir. Bankalar kullandıracakları krediye istinaden evi teminat altına alır. Bu nedenle onlar için önemi olan borcun ödenmemesi halinde evin söz konusu borcu ödemeyebilecek değerde satılıp satılmayacağıdır.

Konut kredisinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta bankanın vereceği kredi karşılığında evi ipotek olarak alacağıdır. Yani söz konusu borç bitene kadar ev bankanındır. Kredi sürecinde ödemelerin aksaması veya yapılmaması durumunda banka borca karşılık olarak evi satışa çıkararak alacağını tahsil etme hakkına sahiptir. İpotekli eve kredi alınabileceği gibi gerekli şartlar sağlandığı takdirde alınıp satılabilmektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Notunda Riskli Rakamlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ