Hakkımda ceza veya borç varmı nasıl öğrenebilirim?

İnsanlar yaşadıkları hayatın sosyal, kültürel ve yaşamsal faaliyetlerinin en iyi standartlarda sürdürülebilmesi için hukuki ve toplumsal kurallara uyması gerekmektedir. Toplum olarak hali hazırda ortaya konan bu kuralların hiçe sayılması neticesinde yine hukuki ve diğer yaptırımlar neticesinde ceza ve borç ile sonuçlandırılan durumlar söz konusu olmaktadır. Ülkemiz genelinde vatandaşlarımızın en dikkatsiz olduğu, bunun neticesinde ceza işlemlere maruz kaldığı hususların başında trafik cezaları ve vergi cezaları gelmektedir.

Trafik cezaları ile ilgili olarak hakkında ne kadar borcu olduğunu öğrenmek isteyen vatandaşlarımız için en hızlı ve kolay yolu kendi bankalarına ait internet bankacılığı üzerinden trafik cezalarını sorgulama yapmalarıdır. Bu uygulamalarda MTV cezası, trafik cezası, kara yolları geçiş cezaları gibi cezalardır.

5510 Sayılı Sosyal Güvenlik Kanuna göre 2015 yılında uygulanacak idari para cezaları ile ilgili olarak http://www.sgk.com.tr/Content.aspx?cid=39 linkini kullanabilirsiniz. Yine vatandaşlarımızın en çok borç yansıtan kurumların başında gelen SGK ile ilgili olarak https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf ekranı kullanılabilir.

Vatandaşa yansıtılan ceza ve borçların sorgulanması noktasında en çok kullanılan ekranlardan biri de hiç şüphesiz www.gib.gov.tr internet platformudur. Maliye Bakanlığına bağlı olan Gelir İdaresi Başkanlığı ekranından MTV, 6552 Sayılı Kanun, e-beyanname ve diğer borçların sorgulaması rahatlıkla yapılabilmektedir.

Vatandaşlarımızın maruz kalmış olduğu bir takım kişisel ve ailevi borçlar ile ilgili olarak Gelir İdaresi Başkanlığının bünyesinde yer alan İnternet Vergi Dairesi sayesinde borç ve ceza sorgulaması yapılabilir, bu ekrandan borç sorgulama yapılabildiği gibi aynı zamanda https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MBBS_SORGU_LOGIN_AC linki üzerinden borç ödemesi de yapılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bireysel Emeklilik Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ