Genç bankkart kredi kartı gibi kullanılır mı?

Günümüzde çoğu banka tarafından genelde üniversite öğrencilerine verilen 18-26 yaş aralığında kullanılan genç bankamatik kartları alışveriş yapımında nakit işlemlerde kullanılmasının yanı sıra artık taksitlendirme para puan vb imkanlara da sahiptir.

 

Hatta bir çok bankanın bankamatik kartlarını kullanma konusunda çeşitli avantajları da bulunmaktadır. Son dönemde Danimarka da nakit para tedavülden kaldırılmış ve tüm işlemlerin bankamatik kartları aracılığıyla yapılacağı duyurulmuştur. Bankamatik kartı kullanmak günümüzde güvenlik açısından da gerekli bir araç haline gelmiştir. Bankamatik kartınızın kaybolması durumunda hesabınızdaki para güvenli bir şifre altında güven altında bulunmaktadır.

Bankamatik kartlarının avantajları

  • Nakit ihtiyacınızda her an yanınızda olan bir nakit aracıdır.
  • Güvenli bir ödeme aracıdır.
  • Üye mağazalarda indirim avantajı sağlar.
  • Para puan sayesinde biriken puanlarla ücretsiz alışveriş imkanı sağlar.
  • Taksitli alışverişlerinizde kullanabilirsiniz.

Bankamatik kartları Kredi Kartlarından ayıran özellik

Günümüzde hızlı tüketim ürünlerinin yaygınlaşması ve ihtiyaçların teknoloji ile beraber her geçen gün artması sonucu ister istemez çoğu insan ihtiyaçlarını karşılarken bütçe dengesini tutturamamaktadır. Kredi kartlarıyla yapılan işlemlerde alınan maaşın üzerinde kart limitinin olması ve ödeme süresinin en az 40 gün sonra yapılması sebebiyle ödeme gücü, bütçe, gider denkliği çoğu zaman sağlanamamaktadır.

Bu nedenle bankamatik kartı kredi kartlarından bu yönüyle artı değer ifade eden bir nakit aracıdır. Kredi kartı gibi son ödeme tarihi takip etme faiz gideri ödeme sıkıntısı çekmezsiniz hesabınızda ne kadar paranız varsa o kadar harcarsınız bütçe-gider ilişkisi denk bütçeyle sağlanmış olur.

Bu yönüyle bankamatik kartı kredi kartından daha cazip bir nakit aracıdır. Bankaların çoğu artık bankamatik kartlarına taksit imkanı tanımakta ve puan kazandırmaktadır. Böylece kredi kartının bankamatik kartından olumlu farklılığı da günümüzde artık geçerli bir ifade değildir.

Bir önceki yazımız olan Bayramda bankalar açık mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ