Garanti Swift Kodu

Globalleşen dünyada, sürekli olarak yurt dışına döviz aktarımı ya da yurt dışından para alımı işlerini gerçekleştiren bankalar, bu işlemlerin daha güvenli ve doğru şekilde yapılmaları için farklı sistemler denemektedirler. Bu sistemlerden, son yıllarda oldukça faal şekilde kullanılan ve artık zorunlu şekilde kullanılması lazım gelen Swift sisteminde, her bankaya özel Swift kodları üretilmiştir.

Yurt dışına işlem yapan tüm bankalar, yurt dışındaki mevkidaşlarının da aynı şekilde kullanacağı gibi, Swift kodlarını kullanırlar. Söz gelimi, yurt dışındaki muhatap kuruluşa Garanti Bankası dendiğinde, karşı taraf hangi banka olduğunu bilmeyecektir. Ancak Garanti Bankası’nın Swift kodu verildiğinde, para aktarma ve gerekli işlemler başlatılmış olacaktır.

Nedir Bu Swift Kodu?

Swift kodları, 8 ila 11 hanelerden oluşabilen, ancak ülkemizde 8 haneden oluşarak standart şekilde kullanılan bir banka kodudur. Bu koda, bir çeşit kimliklendirme şeklinde de yaklaşılabilmektedir. Swift kodları, yine standart ve basit bir biçimde oluşturulmaktadır ve her bankanın Swift kodu, diğerlerinden farklı ve benzersizdir. Standart bir Swift kodu, banka kısaltması, ülke kısaltması ve şube kısaltması basamaklarından oluşmaktadır.

Garanti Bankası Swift Kodu Nedir?

Garanti Bankası, ülkemiz genelinde girişimcilerin, iş adamlarının ve şirketlerin sıklıkla kullandığı, özellikle yurt dışı para transferleri kapsamında yardımına baş vurulan bankaların başında gelmektedir. Garanti Bankası’na ait olan Swift kodu ise, TGBATRIS şeklinde oluşmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Finansbank SWIFT Kodu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ