Findeks Nedir

Findeks son 5 senelik dilimde kredi , kredi kartı yada kredili medvuat hesabı kulanan bireysek kullanıcıların kredi notlarını ve risk durumlarını görüntüleyebilecekleri Kredi Kayıt Bürosu onaylı ilk finansal portaldır.4 TL’lik ücret karşılığında tüm kullanıcıların kredi notunu görütüleyebilecekleri findeks sistemi sayesinde ne zaman kredi başvurunuzun onaylanacağını düzenli olarak takip edebilirsiniz.

Findeks sisteminde her kullanıcının kredi notu geçmiş 5 yıllık döneme göre 1 ile 1.900 arasında puanlandırılır.1.200 üzerinde bulunan notların risksiz olarak değerlendirileceğiniz belirtmek isteriz.

Findeks kredini notunu bilmek özellikle düşük olan notları düzeltebilmek için gereken bir bilgidir.Eğer notunuz düşükse düzenli kullanım ve ödemeler ile not durumunuzu yukarıya çekebilirsiniz. Findekste bulunan risk durumu kredi notu gibi bilgileriniz aylık olarak güncellenmektedir.

Ayrıca findeks üzerinde not danışmanı yardımı alıp notunuzu güvenli bir şekilde yükseltecek öneriler uzmanlardan öğrenmeniz mümkün.7 TL ücrete sahip bu hizmet sayesinde daha yüksek nota sahip olup rahatlıkla kredi/ kredi kartı onayı alabilirsiniz.

Kredi Notum Neye Göre Oluşturuluyor?

Findeks üyelik sistemişnde size sunulan kredi notunuz bazı bileşimler sonucu oluşturulmaktadır. Kredi notunuz oluşturulurken aşağıdaki ağırlıklara göre bir hesaplama yapılmaktadır.

  • Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları %30
  • Mevcut Hesap ve Borç Durumu %25
  • Yeni Kredi Arayışı %20
  • Kredi Kullanım Yoğunluğu %15
  • Diğer %10

Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarınızı tetikleyen faktör bireysel kredi taksitlerinizin ve kredi kartı borçlarınızın tam zamanında en az asgari tutarda ödemenizdir.Eğer belirtilen ödemeleri düzenli yaparsanız kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Mevcut hesap ve borç durumu ise son 5 senelik kapanmış kredilerinizin risk durumunuz , borç bakiyeleriniz ve limitleriniz dikkate alınarak hesaplanmakta ve kredi notu bileşenlerinize etki etmektedir.

Yeni kredi arayışı yakın zamanda alınan ve henüz ödeme durumu netleşmemiş kredileri kapsamaktadır.Eğer yakın zamanda kredi kullanımınız varsa bu kriterinizde risk durumu oluşur.

Kredi kullanım yoğunluğu kredi kullanımlarınızın sayısı ile tetiklenir.eğer çok sayıda kredi kullanmış ama hepsini düzenli bir şekilde ödediyseniz kredi notunuza yükseltici etki yapan bir kriterdir.

Diğer kriteri ise bankacılık üzerinde ki diğer risk durumlarınızı inceleyen bir ayrıtıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Notum Düşük Hangi Banka Kredi Verir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ