Findeks Kredi Notu

Finans sektörü, hareketli çalışma yaşantısını ve devinimini sürdürürken, bir yandan da önemli gelişmeleri oluşturacak adımları atmaktadır. Bu noktada, son dönemde çeşitli reklamlar ve tanıtımlar ile karşımıza çıkan bir başka finans aracını da tanımış bulunuyor. Findeks kredi notu sorgulama sistemi, her kesimden çalışanın ilgi ile takip ettiği bir platform halini alıyor. Bu platformda, kredi notlarına dair ne istenirse, hepsi tek bir tık ile ulaşılabilir durumda. Findeks kredi notu da, bu sistemin en temel noktasını oluşturuyor.

Findeks kredi notu, bankaların, reel sektörün ve bireylerin baz aldığı, referans olarak kullandığı önemli bir göstergedir. Kişinin kredi notu, finansal geçmişi ve diğer gerekli tüm bilgiler, yukarıda belirtilen sistem üzerinden görüntülenebilmektedir. Burada görüntülenen ana unsurun Findeks kredi notu olduğu, bu nota göre de kuruluşların ya da bireylerin hareket ettiği bilinmektedir.

Aslında Findeks kredi notu, uzun yıllardan bu yana bankalar tarafından kullanılıyor. Siz bankaya gittiğiniz vakit, kredi çekme talebinde bulunurken, banka çoktan sizin kredi notunuzu görüntülüyor ve buna göre çeşitli faiz dilimleri, geri ödeme süreçleri gibi önemli bilgiler önünüze getiriliyor. Eğer notunuz iyi değilse, banka size ödünç para vermek istemeyebiliyor. Yani, söz konusu kredi notu, bankaların vatandaş hakkındaki güven katsayısını oluşturuyor.

Eğer kredi notu yüksek ise, banka kredi vermeye yanaşıyor. Hatta, yine kredi notunun yüksek olması ile ilgili olarak, banka avantajlı tekliflerde de bulunabiliyor. Aslında temel olarak, para parayı çekiyor ve kredi notu yüksek olan banka müşterilerine, yeni kapılar açılıyor. Yine bu bilginin paralelinde, kredi notu ne kadar kötü ise, banka sizi o kadar istemiyor.

Kredi Notu Neye Göre Belirleniyor?

Elbette ki bankalar, çeşitli değerlendirmeler yaparlarken, kafalarına göre rakamlara ulaşmıyorlar. Sizin finansal geçmişiniz, daha önce aldığınız kredileriniz, kredileri ne kadar zamanda ve ne şekilde ödediğiniz, kredi kartı borç geçmişiniz, yine bu borçları nasıl, ne şekilde ve ne zaman ödediğiniz gibi tüm finansal hikayeniz, bankaların sizin hakkınızda ilk baktıkları unsur olan kredi notuna etki ediyor. Bu şekilde, Findeks kredi notunuz ortaya çıkmış oluyor. Eğer finansal geçmişiniz olumluysa, kredi notunuz yüksek çıkıyor. Bu, yukarıda da belirtildiği gibi, iyiye işaret. Ancak geçmişiniz pek parlak değilse, kredi notunuz düşük görünüyor.

Findeks Kredi Notu Bileşenleri

Findeks kredi notu, bazı bileşenlerden meydana geliyor. Bu bileşenlerin başında ise, bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları başlığı var. Bu bileşenin etki oranı % 30!

Bir diğer bileşen ise mevcut hesap ve borç durumu. Bankalar, bunları da inceliyor. Bu unsurun etki oranı, % 25!

Yeni kredi arayışı başlığının nota etki oranı, %20 olarak belirlenmiş.

Kredi kullanım yoğunluğu bileşeni % 15 etki ile yer alırken, diğer unsurlar % 10 etkide kalıyor.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ